Korekta deklaracji podatkowej, a faktury korygujące stare zobowiązania

Niefortunnie sformułowany przepis o korygowaniu przeszłych rozliczeń może nastręczyć biurokratycznej mitręgi wielu firmom.

Publikacja: 07.07.2015 07:07

Korekta deklaracji podatkowej, a faktury korygujące stare zobowiązania

Foto: www.sxc.hu

Jak korygować deklaracje podatku dochodowego, gdy podatnik otrzymuje od kontrahentów faktury korygujące stare zobowiązania? Robić to w bieżących rozliczeniach czy korygować deklaracje z przeszłości? W Sejmie jest projekt, który ma rozwiązać ten problem. Jednak gdyby literalnie odczytywać jeden z przepisów przejściowych projektu, można dojść do wniosku, że nowym regułom trzeba by podporządkować wszystkie korekty z ostatnich pięciu lat.

Proponowana zmiana w PIT i CIT została dołączona do rządowego pakietu nowelizacji (głównie kodeksu postępowania cywilnego) służących ułatwieniu polubownego rozwiązywania sporów. A że ugoda może skutkować korektą rozliczeń między przedsiębiorcami, rząd zaproponował uporządkowanie traktowania faktur korygujących. Projekt zakłada, że jeśli pierwotnie sporządzona faktura błędnie dokumentowała stan faktyczny (np. co do ilości, ceny czy kwoty VAT), to korekta powinna być przyporządkowana wstecznie do okresu, którego dotyczy. Jeżeli natomiast fakturę korygującą wystawiono w wyniku późniejszych zdarzeń (np. przyznanie rabatu czy zwrot towaru), to fakturę trzeba będzie rozliczyć na bieżąco, z datą jej wystawienia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama