Reklama
Rozwiń

Korzyść podatnika kontra klauzula obejścia prawa

Może dojść do kolizji klauzuli obejścia prawa z rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść Kowalskiego.

Publikacja: 12.03.2015 19:43

Głośna ostatnio prezydencka propozycja wprowadzenia zasady rozstrzygania spraw na korzyść podatnika może się w praktyce rozbić o inną zasadę planowaną do umieszczenia w ordynacji podatkowej. Chodzi o klauzulę obejścia prawa, którą chce wprowadzić Ministerstwo Finansów.

Taka sytuacja może się zdarzyć nawet w prostych schematach optymalizacji podatków, związanych z transakcjami między podmiotami powiązanymi. Same przepisy o PIT czy CIT najczęściej nie dają jasnej odpowiedzi, w jakich sytuacjach stosowania tzw. cen transferowych dochodzi do unikania podatków. Wówczas – zgodnie z zasadą „in dubio pro tributario" – fiskus nie powinien nakładać dodatkowej daniny na firmę, która tak właśnie prowadzi swój biznes. Podejrzenie omijania podatków może być tu całkiem uzasadnione, zwłaszcza gdy towarzyszy mu analiza ekonomiczna. Wtedy urzędnicy mogą zignorować wskazówkę orzekania na korzyść podatnika. Tym bardziej że dotyczy ona niejasnych przepisów, a nie niejasnego stanu faktycznego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0