20 września zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra finansów z 12 sierpnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (DzU z 2014 r., ?poz. 1095). Tym rozporządzeniem zmieniającym minister finansów wprowadził zmiany do rozporządzenia z 7 stycznia 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 56). Nowelizacja ma charakter techniczny i obejmuje przede wszystkim załączniki do rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.
Nowy wzór znaków akcyzy
Do najistotniejszych zmian należy wprowadzenie nowego rodzaju (wzoru) banderol, zarówno podatkowych, jak i legalizacyjnych, w postaci samoprzylepnych znaków akcyzy na opakowania jednostkowe (puszki) importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo, a także wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów spirytusowych ?i wyrobów winiarskich. Taka regulacja oznacza, że opakowanie typu puszka przestało być opakowaniem nietypowym. Tym samym podatnik stosujący takie opakowania do wyrobów spirytusowych i winiarskich nie ma już obowiązku występowania do organów podatkowych z wnioskiem ?o wskazanie sposobu nanoszenia banderol na nietypowe opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych. W jego przypadku naczelnik urzędu celnego nie będzie więc wydawał decyzji wskazującej sposób nanoszenia znaków akcyzy na takie opakowania jednostkowe.
Przepisy dają obecnie możliwość alternatywnego stosowania na opakowaniach typu puszka zarówno banderol samoprzylepnych, jak i banderol dotychczasowych. Jednocześnie poprzez zmianę załącznika nr 4 do rozporządzenia został określony sposób nanoszenia banderol na opakowania typu puszka.
W konsekwencji rezygnacji z uznawania opakowania typu puszka za opakowanie nietypowe zmieniły się poszczególne załączniki do rozporządzenia (8–11). Dodano do nich tabele odnoszące się do opakowań jednostkowych – puszek, importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo, a także wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów spirytusowych ?i wyrobów winiarskich.
Zmienione załączniki
Minister finansów określił ?w nowo dodanym załączniku 3a do rozporządzenia kryteria jakościowe banderol podatkowych i legalizacyjnych samoprzylepnych na opakowaniach jednostkowych – puszkach, importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo, ?a także wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów spirytusowych i wyrobów winiarskich.
Ponadto zostały nadane nowe brzmienia następujących załączników:
- ?nr 6 w zakresie określenia wzoru wniosku o zdjęcie banderol z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub z wyrobów akcyzowych,
- ?nr 7 w zakresie określenia wzoru wstępnego zapotrzebowania na banderole podatkowe i legalizacyjne,
- ?nr 12 w zakresie określenia wzoru wniosku o wydanie banderol podatkowych lub sprzedaży banderol legalizacyjnych oraz o wydanie upoważnienia do odbioru banderol,
- ?nr 13 w zakresie określenia wzoru upoważnienia do odbioru banderol podatkowych i legalizacyjnych,
- ?nr 14 w zakresie określenia wzoru ewidencji wydanych, wykorzystanych do naniesienia, uszkodzonych, zniszczonych, utraconych oraz zwróconych banderol podatkowych i legalizacyjnych,
- ?nr 15 w zakresie określenia wzoru ewidencji wydanych, zużytych, uszkodzonych, utraconych, zwróconych oraz zniszczonych banderol podatkowych i legalizacyjnych prowadzonej przez podmioty prowadzące skład podatkowy, którym właściciel wyrobów akcyzowych, ?o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, przekazał banderole,
- ?nr 16 w zakresie określenia wzoru protokołu w sprawie utraty, zniszczenia lub uszkodzenia albo zniszczenia uszkodzonych lub zniszczonych banderol.
Przepisy przejściowe
W przepisach przejściowych wydanego rozporządzenia zmieniającego minister finansów zezwolił na stosowanie wzorów upoważnień do odbioru banderol określonych ?w załączniku nr 13 do dotychczasowego rozporządzenia. Dotychczasowym wzorem upoważnienia do odbioru banderol można się będzie posługiwać do momentu wyczerpania nakładów druków formularzy, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2015 r.
Konsekwencje ?dla przedsiębiorców
Wprowadzone zmiany przepisów są nowelizacją techniczną i obejmują przede wszystkim załączniki do rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy. Niewątpliwie zmiany w zakresie opakowań jednostkowych pozwalają na przyspieszenie procedur poprzez zniesienie uciążliwego trybu postępowania administracyjnego w zakresie nanoszenia znaków akcyzy na wyroby winiarskie i spirytusowe w puszkach. Natomiast po stronie obowiązków nałożonych na przedsiębiorców mamy konieczność stosowania nowych wzorów ewidencji banderol podatkowych i legalizacyjnych, a także stosowania znowelizowanych wzorów wniosków związanych z otrzymywaniem i stosowaniem znaków akcyzy.
—Adam Bigas ?ekspert Służby Celnej