By podatnik mógł uznać szkolenia za zwolnione z VAT (usługi kształcenia zawodowego), musiałyby one pociągać za sobą skutki w postaci podniesienia kwalifikacji pozwalających na rozpoczęcie pracy zarobkowej lub rozwój umiejętności zawodowych, a dodatkowo spełniać warunki akredytacji lub finansowania szkoleń. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że ogólnodostępne, niekierowane do zawodowych kucharzy kursy i szkolenia kulinarne nie są usługami kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego, które po spełnieniu jednego z trzech dodatkowych warunków byłyby zwolnione z VAT (nr interpretacji: ITPP2/443-666/14/EB).
Takie stanowisko wyraził sam podatnik, który złożył wniosek o wydanie interpretacji, a organ jedynie potwierdził jego prawidłowość. Podatnik prowadzi działalność w zakresie edukacji. Jest podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby VAT. Organizuje m.in. kursy i szkolenia kulinarne. Ich celem jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy kulinarnej oraz zainteresowań uczestników szkolenia.
Zwolnione z VAT są m.in. usługi kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty. Podatnik nie jest jednak objęty systemem oświaty, więc nie może korzystać z tego zwolnienia. Inną, rozważaną przez niego możliwością było opisane w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwolnienie dotyczące usług kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego. Takie usługi są zwolnione z podatku pod warunkiem, że są prowadzone na podstawie szczegółowych przepisów przewidzianych dla określonych typów szkoleń lub usługi są świadczone przez posiadacza akredytacji przyznanej na podstawie przepisów o systemie oświaty lub gdy są w całości finansowane ze środków publicznych.
Bez analizowania warunków prowadzenia i finansowania szkoleń podatnik uznał przede wszystkim, że nie są one kształceniem ani przekwalifikowaniem zawodowym.
Powołał się na rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) Nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy o VAT. Rozporządzenie, w art. 44, stwierdza, że usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, bez względu na czas trwania kursu.
– Wymóg ten nie jest spełniony ze względu na hobbystyczny charakter szkoleń oraz fakt, że nie są one najczęściej bezpośrednio związane z zawodem, jaki wykonują ich uczestnicy – uznał podatnik.
Izba się z nim zgodziła w całości i odstąpiła od uzasadnienia interpretacji.