Preferencyjna stawka podatku ma dość szerokie zastosowanie. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził niedawno, że kluczowe dla oceny, czy usługę opodatkować podstawową 23-proc. stawką czy przewidzianą dla budownictwa mieszkaniowego 8-proc. daniną, jest ustalenie, czego dotyczyła umowa: czy była to usługa montażu alarmu czy sprzedaż elementów urządzenia (nr interpretacji: ITPP1/443-534/14/JP). Ten fakt decyduje, czy umowa dotyczy usługi czy dostawy towarów. Preferencyjną stawkę można stosować nie tylko do samej usługi, ale też kupionych wcześniej przez przedsiębiorcę urządzeń, które później w ramach tej usługi instaluje.

Podatnik wykonuje montaż systemu alarmowego w budynku mieszkalnym objętym społecznym programem mieszkaniowym (system ten jest trwale powiązany z budynkiem). Stosuje on dla takiej usługi wraz z materiałem stawkę podatku podstawową, tj. 23 proc. Nabywa na własny rachunek elementy składowe od innych firm i montuje je w budynku lub mieszkaniu klienta. Przedsiębiorca uznał, że dotychczas postępował błędnie, bo powinien był stosować stawkę 8 proc., ?a nie 23 proc.

Zgodnie z ustawą o VAT niższą stawkę stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Ustawa zawiera definicję takiego budownictwa. Kwalifikuje się do niego obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Z powyższego wyłącza się natomiast budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 mkw., i lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 mkw. Sprzedaż, przebudowa itp. większych nieruchomości jest więc obciążona wyższym podatkiem.

– Przy ustaleniu właściwej stawki VAT decydujące znaczenie ma to, co jest przedmiotem sprzedaży. Czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługę oraz czy czynność wykonywana przez niego mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy (dostawa, budowa, remont, modernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym). Niespełnienie chociażby jednej z przesłanek ww. przepisu powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej 8-proc. stawki podatku – wyjaśniła izba.

– To strony w umowach cywilnoprawnych określają, co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli ma więc być to konkretna usługa (a tak wynika z opisu sprawy), nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które złożyły się na tę usługę, i opodatkowywać ich osobno. To dlatego, że usługodawca sprzedaje określoną usługę, a nie jej elementy – uznał organ, potwierdzając, że niższa stawka, którą może zastosować podatnik, będzie dotyczyć nie tylko wartości jego usługi – pracy, ale też dostarczonych materiałów – alarmu, montowanych przez niego u klientów.