Minister finansów zamierza wydać nowe rozporządzenie dotyczące sposobu przeprowadzenia opisu i szacowania wartości nieruchomości. Wiąże się to ze zmianami w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, powodującymi wygaśnięcie aktów wykonawczych wydanych na podstawie starych przepisów.
Przy tej okazji dokonano kilku zmian merytorycznych w stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia ministra finansów z 22 listopada 2001 r. (DzU nr 137, poz. 1541 ze zm.).
Zrezygnowano z przepisów o wyznaczaniu przez organ egzekucyjny rzeczoznawcy majątkowemu terminu do oszacowania wartości nieruchomości.
W nowym rozporządzeniu nie będzie też szczegółowych wytycznych co do sporządzenia opisu nieruchomości. W uzasadnieniu do projektu uznano, że wystarczające są tu odpowiednie regulacje z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Konkretnie chodzi o przepis art. 110 § 1 tej ustawy. Wskazano w nim elementy, które organ egzekucyjny musi zawrzeć w protokole opisu i oszacowania wartości nieruchomości.
Organ egzekucyjny nie będzie miał też obowiązku informowania sądu wieczystoksięgowego lub organu gminy o stwierdzonych niezgodnościach danych z ksiąg wieczystych lub ewidencji gruntów i budynków ze stanem rzeczywistym.
Tak jak dotychczas opis budynków znajdujących się na danej nieruchomości powinien być dość szczegółowy i zawierać m.in. rok budowy, przeznaczenie, stan techniczny, materiał, z jakiego go zbudowano, liczbę kondygnacji itp.
Należy podać powierzchnię upraw, klasę oraz wielkość inwentarza żywego w gospodarstwach rolnych. Trzeba będzie również uwzględnić zobowiązania ciążące na danej nieruchomości.
Stare przepisy w tej materii wygasają jutro, tj. 21 maja, a zatem należy się spodziewać, że rozporządzenie zostanie wydane lada dzień.