– Możliwość ustalenia wartości początkowej środka trwałego poprzez wycenę dokonywaną przez podatnika dotyczy jedynie przypadków, w których nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na wniosek podatniczki wynajmującej mieszkanie zakupione w 1992 r. (nr interpretacji: ITPB1/415-1140/13/PSZ).

Właścicielka nieruchomości kupiła mieszkanie za kwotę 365 mln złotych. W związku ?z rozpoczęciem jego wynajmu zapytała izbę skarbową, od jakiej wartości należy liczyć amortyzację, skoro ze względu na denominację złotego nie można realnie ustalić ceny nabycia.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 1995 r. wprowadzono tzw. nowe złote, a wartość jednego złotego ustalono na 10 tys. starych złotych. Najmniejszą kwotą, którą można było wymienić w oddziałach Narodowego Banku Polskiego na 1 grosz, było 100 zł.

Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od ujawnionych środków trwałych nieobjętych dotychczas ewidencją, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki lub wartości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wyjaśniła izba, sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych, który jest zróżnicowany m.in. z uwagi na sposób ich nabycia, określa art. 22g ust. 1 ww. ustawy. ?W przypadku zakupu mieszkania za jego wartość początkową na potrzeby amortyzacji należy przyjąć cenę nabycia, tj. kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane ?z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Reklama
Reklama

– Jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych (...), wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, ?z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia – wyjaśniła izba.

– W opisanej sytuacji nie występuje przypadek, gdy ustalenie ceny nabycia środka trwałego nie jest możliwe, gdyż cena zakupu mieszkania jest wartością znaną. ?Na powyższe nie ma wpływu denominacja złotego – uznał organ.

Izba zaznaczyła, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. b ustawy o PIT nie uważa się ?za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, jeżeli przed 1 stycznia 1995 r. zostały nabyte, lecz niezaliczone ?do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.

– Jeżeli nabyte w roku 1992 mieszkanie nie stanowiło środka trwałego, nie było wykorzystywane w działalności gospodarczej ani nie było przedmiotem najmu, to przysługuje prawo zaliczenia mieszkania do ewidencji środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej – odpowiedział organ.

—Mateusz Maj