Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 marca 2014 r. (II FSK 783/12).
Sprawa dotyczyła pięciu stacji przekaźnikowych telefonii komórkowej. Spór sprowadził się do oceny, czy kontener techniczny jest budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) i w związku z tym powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości według jego wartości czy też jest budynkiem i przy wymiarze podatku od nieruchomości powinna być brana pod uwagę jego powierzchnia użytkowa.
Zdaniem spółki, sporne kontenery telekomunikacyjne są trwale związane z gruntem poprzez fundamenty. Oznacza to, że są one budynkami w rozumieniu przepisów prawa budowlanego i ustawy podatkowej.
Zdaniem SKO kontener techniczny należy zakwalifikować jako obiekt budowlany. ?W opinii organu, kontener wraz ze znajdującymi się w nim urządzeniami składa się na jeden obiekt budowlany, co stanowi całość techniczno-użytkową.
Sprawa trafiła do WSA, który przyznał rację organowi podatkowemu (I SA/Lu 388/11). Sąd uznał, że kontener przymocowany do fundamentu jest związany tylko z nim, natomiast nie jest na trwałe związany z gruntem. Okoliczność ta wyklucza uznanie go za budynek. Spółka złożyła skargę do NSA.
NSA uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej wartości kontenera i przyłączy energetycznych. Sąd potwierdził kwalifikację kontenera jako budowli, jednak uznał, że należy ocenić, czy opodatkowaniu podlega tylko wartość kontenera i przyłączy energetycznych czy również wartość urządzeń telekomunikacyjnych w kontenerze. Sąd ocenił, że oględziny przeprowadzone przez organ nie są wystarczające, gdyż skupiały się jedynie na zewnętrznych obserwacjach. Dlatego NSA uznał, że należy ustalić, jaki rodzaj urządzeń znajduje się w kontenerach i w jaki sposób warunkują one korzystanie z kontenerów.
—Artur Niesłuchowski, współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Łukasz ?Kuryło-Gołoś, dyrektor ?we wrocławskim biurze ?Deloitte Doradztwo?Podatkowe sp. z o.o.
Kwalifikacja obiektów kontenerowych dla potrzeb podatku od nieruchomości jest w dalszym ciągu kwestią sporną. Sposób powiązania różnego rodzaju obiektów kontenerowych z gruntem ?i/lub fundamentem wymaga każdorazowej ?analizy. Niewątpliwie część obiektów kontenerowych spełnia ustawowe cechy budynku. W przypadku pozostałych obiektów kontenerowych pierwsza wątpliwość powinna dotyczyć możliwości ich uznania za budowlę w kontekście orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wskazującego, ?że nie każdy obiekt budowlany zaliczony do budowli w rozumieniu prawa budowlanego może podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zgodnie z tym orzeczeniem TK, obiekt budowlany może być budowlą na gruncie prawa budowlanego jedynie wtedy, gdy jest wprost wymieniony w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego. ?Nie wchodząc tutaj w rozważania, do której ?z kategorii budowli należałoby zaliczyć kontener telekomunikacyjny (być może kwestia ta powinna być przedmiotem ponownej analizy na poziomie sądu pierwszej instancji), nie ulega dla mnie wątpliwości, że opodatkowaniu podatkiem ?od nieruchomości nie podlega wartość urządzeń telekomunikacyjnych zlokalizowanych ?w kontenerze. Przemawia za tym wiele argumentów. Najprościej rzecz ujmując: ?kontener telekomunikacyjny umożliwia właściwe działanie urządzeń telekomunikacyjnych ?(a nie odwrotnie), a w konsekwencji jest obiektem samodzielnym, niezależnym od umieszczonego ?w nim wyposażenia. Jednocześnie kontener nie tworzy z urządzeniami całości techniczno-użytkowej, o której mowa w art. 3 pkt 1 lit. b prawa budowlanego. Nie można bowiem w tym przypadku mówić o całości technicznej, gdyż kontener ?i znajdujące się w nim urządzenia nie są ze sobą fizycznie powiązane. Zgodnie z orzecznictwem całość techniczna opiera się na związku odnoszącym się do techniki, do spraw związanych ze sposobem wykonania czegoś. Taki związek nie zachodzi w przypadku kontenerów i ich wyposażenia.
Mając na uwadze, że przedmiotowy spór dotyczy stacji przekaźnikowych telefonii komórkowej, odpadają także potencjalne argumenty dotyczące uznania urządzeń telekomunikacyjnych za część sieci technicznej czy sieci uzbrojenia terenu. ?W mojej ocenie NSA słusznie uchylił wcześniejszy wyrok WSA, choć jednoznaczna kwalifikacja kontenera do kategorii budowli budzi moje wątpliwości.