Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej złożył lekarz anestezjolog, który od 1995 r. prowadzi działalność gospodarczą polegająca na wykonywaniu specjalistycznych usług medycznych w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Na stałe mieszka z rodziną w miejscowości Z., gdzie pracuje jego żona. Do 2012 r. pracował na terenie powiatu, w którym na mieszka. Następnie zaczął świadczyć usługi medyczne u prywatnego właściciela szpitala w mieście K., znajdującym się w innym województwie odległym od miejsca zamieszkania o 220 kilometrów. W związku z tym zmuszony był wynajmować pokój w hotelu. Ponieważ koszty wynajmu były wysokie poszukiwał innych tańszych możliwości. Znalazł tanie mieszkanie do wynajęcia na terenie miasta K.
Jak podał, wykonuje usługi medyczne w mieście K. przez cztery do sześciu dni w tygodniu, zgodnie z ustalonym harmonogramem i w tych dniach nocuje w wynajmowanym lokalu. Dodał, iż usługi lekarskie świadczy od ośmiu do dwunastu godzin na dobę, dlatego pobyt w tym lokalu jest niezbędny do wykonywania usług, a wynajmowanie tego lokalu jest związane tylko i wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Chcąc się upewnić o poprawności swojego rozumowania wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej z Katowicach z pytaniem, czy opłaty za wynajmowany lokal w mieście K. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej?
W interpretacji z 20 lutego 2014 r. (IBPBI/1/415-1176/13/WRz) Dyrektor potwierdził, iż w przypadku, gdy miejscem zamieszkania lekarza nie jest miejscowość, w której świadczy on usługi medyczne, a dojazd do miejsca świadczenia usług ze względu na znaczną odległość jest utrudniony i kosztowny, wydatki związane z wynajmem mieszkania (lokalu) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Dyrektor podkreślił, iż warunkiem zaliczenia tych wydatków do kosztów jest ich należyte udokumentowanie, stosownie do rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.
Jak wskazano w interpretacji zgromadzone dokumenty nie mogą się ograniczać wyłącznie do faktur (rachunków) wystawionych przez właściciela lokalu, faktur (rachunków) za media, bądź też innych dokumentów stwierdzających jedynie wysokość poniesionych przez lekarza z tego tytułu wydatków. Niezbędnym jest również posiadanie dowodów, świadczących o wykonanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługach w okolicach wynajmowanego mieszkania (lokalu), umożliwiających w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionych wydatków z uzyskanymi przychodami, a ponadto potwierdzających racjonalność poniesionych wydatków.
- Jeżeli więc poniesione wydatki spełniają wszystkie wymienione powyżej warunki, to mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – wskazał organ podatkowy.