Dziś Sejm zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustaw o CIT i PIT, mającym utrudnić optymalizację zobowiązań wobec fiskusa.
Rząd chce zwalczać szkodliwą konkurencję części państw, przede wszystkim tzw. rajów podatkowych, i przeciwdziałać przesuwaniu dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych, co pozwala uciec przed polskimi organami podatkowymi.
Cel ma być osiągnięty poprzez opodatkowanie dochodów z kontrolowanych spółek zagranicznych. Sprowadza się to do obowiązku uwzględnienia w podstawie opodatkowania polskich spółek i osób fizycznych dochodów kontrolowanych podmiotów zagranicznych mających siedzibę lub zarząd w kraju o niższym poziomie opodatkowania.
Za sprawowanie kontroli będzie uważane posiadanie co najmniej 25 proc. udziałów w kapitale, 25 proc. praw głosu lub prawo do uczestnictwa w zysku.
Istotą posunięć, jakim ma przeciwdziałać nowela, jest przenoszenie do atrakcyjniejszych od Polski krajów aktywów generujących tzw. przychody pasywne, czyli np. dochody z dywidend, praw autorskich i odsetek.
Jedną wielu pozostałych przewidzianych w projekcie zmian jest modyfikacja przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Przepisy te zabraniają pomniejszania przychodu m.in. o wartość części odsetek zapłaconych od pożyczek udzielonych przez wspólnika, który posiada co najmniej 25 proc. udziałów.
Projekt przewiduje m.in. rozszerzenie stosowania przepisów na pożyczki udzielone przez podmioty powiązane pośrednio, a nie tylko bezpośrednich udziałowców.
etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem