Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w pełni podzielił stanowisko przedsiębiorcy co do braku konieczności rozliczania w Polsce VAT od usługi związanej z elektrownią wiatrową położoną za granicą (nr interpretacji: ITPP2/443-26/14/AK).

Prowadzący samotnie działalność gospodarczą przedsiębiorca, niezarejestrowany na potrzeby rozliczeń VAT, świadczy jako podwykonawca usługi polegające na instalacji (montażu) turbin wiatrowych na rzecz spółki z o.o. zarejestrowanej i posiadającej siedzibę na terytorium Polski.

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT. Usługi polegają na montażu poszczególnych sekcji wieży wsporniczej na uprzednio przygotowanym przez inwestora fundamencie, zamontowaniu na szczycie tej wieży gondoli ?z generatorem elektrycznym, montażu wirnika z łopatami i przekazaniu turbiny do eksploatacji. Montowane elementy są własnością inwestora.

Na mocy zawartego kontraktu spółka zleca wykonawcy wykonanie prac na terenie innych niż Polska państw Unii Europejskiej. Polska spółka następnie wystawia faktury na rzecz kontrahenta z Danii.

Wniosek o wydanie interpretacji dotyczył miejsca opodatkowania usługi świadczonej przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz polskiej spółki. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usługi, a więc i rozliczania VAT, na rzecz podatnika VAT jest miejsce siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy. W takim wypadku usługa byłaby opodatkowana według polskich przepisów.

Przepisy przewidują jednak szereg wyjątków od powyższej zasady, w tym regulację dotyczącą usług związanych z nieruchomościami. Na podstawie art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia tych nieruchomości. Ustawa wymienia przykłady takich usług, w tym usługi przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takie jak usługi architektów i nadzoru budowlanego.

– W przypadku lokowania turbiny wiatrowej dla nabywcy – inwestora istotne jest położenie określonej nieruchomości. Farmy elektrowni wiatrowych pojawiają się bowiem przede wszystkim tam, gdzie często i silnie wieje, a od tego uzależniona jest wydajność prądotwórcza turbin – wyjaśnił przedsiębiorca.

Jego zdaniem zasada opodatkowania w kraju położenia nieruchomości ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia.

– Należy pamiętać, że podatek nakładany jest zgodnie z zasadą terytorialnej suwerenności podatkowej, która powoduje opodatkowanie usług w kraju ich rzeczywistej konsumpcji – tłumaczył.

Dyrektor izby skarbowej w pełni zgodził się z tym stanowiskiem.