Wszystkie ponoszone przez wnioskodawcę przed dniem rejestracji jako podatnika VAT wydatki związane z budową lokalu gastronomicznego, w którym będzie prowadzona działalność, ponoszone były w celu przyszłego osiągania przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Dlatego wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki – stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPP2/443-1147/13-4/JK).
Z wnioskiem o jej wydanie zwrócił się przyszły restaurator. We wniosku skierowanym do izby jeszcze w listopadzie 2013 r. opisał, że buduje lokal gastronomiczny, w którym będzie prowadził działalność. Rozpocznie ją w 2015 r., po ukończeniu i oddaniu do użytkowania budynku. Wtedy też zarejestruje się jako podatnik VAT czynny. Zapytał, czy będzie mógł odliczyć VAT z faktur otrzymanych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej ?i przed złożeniem do urzędu skarbowego druku VAT-R, w celu rejestracji na VAT.
Zakupy materiałów budowlanych są dokumentowane fakturami na nazwisko przyszłego przedsiębiorcy i na jego adres zamieszkania. Organ zwrócił uwagę na art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, zgodnie ?z którym odliczenia kwoty podatku naliczonego od podatku należnego nie stosuje się do przedsiębiorców, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Izba wyjaśniła jednak, że chodzi o możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku, a nie samego nabycia tego uprawnienia. By później odzyskać naliczony VAT, nie trzeba więc być podatnikiem VAT czynnym już w momencie otrzymania faktur zakupu.
– Status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia. Oznacza to, że podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować, musi posiadać status podatnika VAT czynnego (musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia) – wyjaśniła izba.
– Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą albo przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego – zaznaczył organ.