Zdaniem organów podatkowych i sądów administracyjnych koszty związane z zaciągniętym na wypłatę dywidendy kredytem nie mogą pomniejszać przychodu.
Przypomniał o tym dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w niedawnej interpretacji (nr IPTPB3/423-441/13-2/KJ).
O jej wydanie zwrócił się producent drożdży i dodatków piekarskich.
Spółka w 2012 r. wypracowała zysk, który uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy został przeznaczony na wypłatę ?dywidendy. Opisując swoją sytuację, spółka wyjaśniała, że zgodnie ?z uchwałą będzie musiała wypłacić dywidendę w grudniu 2013 r.
Specyfika branży, w jakiej działa spółka, wymusza ponoszenie większych wydatków w pierwszym i czwartym kwartale roku. ?Wynika to z sezonowości zakupów podstawowego surowca do produkcji drożdży, jakim jest melasa buraczana, kupowana ?w okresie tzw. kampanii buraczanej.
Spółka opisała, że wykorzystuje środki przeznaczone na wypłatę dywidendy na bieżącą działalność gospodarczą. Natomiast w terminie wypłaty, w związku z okresowym niedoborem środków pieniężnych zaangażowanych wcześniej w bieżącą działalność gospodarczą, zaciągnie kredyt.
Zdaniem spółki jest to zachowanie racjonalne i wiąże się z jej działalnością gospodarczą. Odsetki i prowizje od kredytu związanego ?z działalnością gospodarczą nie są wyłączone z kosztów, więc na zasadach ogólnych mogą pomniejszyć przychód.
– Wysoce nieracjonalne z gospodarczego punktu widzenia byłoby nieangażowanie własnego kapitału w działalność gospodarczą tylko ?po to, by zapewnić własne środki finansowe na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy w ustalonym terminie – uzasadniała. Jej zdaniem takie działanie powodowałoby bezproduktywne gromadzenie własnych środków na rachunkach, przy równoczesnym pozyskiwaniu w bankach kredytów w takiej samej wysokości na finansowanie działalności bieżącej. Radykalnie zwiększyłoby to poziom kosztów finansowych, zmniejszając wynik finansowy i w konsekwencji – wysokość podatku.
Odpowiedź izby wskazuje, że jeśli spółka chce zaliczyć odsetki ?do kosztów, powinna postąpić właśnie w taki nieracjonalny, opisany powyżej sposób.
Wypłata dywidendy nie jest wydatkiem umożliwiającym powstanie źródła przychodu i nie jest też związana z utrzymaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodów. Wypłata dywidendy jest bowiem podziałem zysku z tytułu prowadzonej działalności ?i w żaden sposób sama w sobie nie przyczynia się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów przez spółkę – uzasadnił dyrektor izby.
Wypłacona dywidenda jest rozpoznawana jako przychód udziałowców spółki, co wskazuje na brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zaciągniętym przez spółkę kredytem a źródłem jej przychodów – dodał.
Stanowisko organu jest zgodne z linią orzeczniczą opartą na uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 grudnia 2011 r.