Kupujący nieruchomość, jako nowa strona umowy dzierżawy, jeśli otrzymuje od sprzedawcy zaliczki na poczet świadczenia usługi powinien rozliczyć VAT. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem otrzymania czynszu. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPP2/443-506/13-5/AW).

Podatnik planował zakup gruntów wraz z wybudowanym na nich centrum handlowym. Z własnością nieruchomości przejął prawa i obowiązki wobec dzierżawcy powierzchni handlowych. Sprzedawca przyjmował od dzierżawcy zaliczki na poczet czynszu. W chwili otrzymania pieniędzy wystawił stosowne faktury zaliczkowe i naliczył oraz odprowadził VAT wykazany na tych dokumentach. W dniu sprzedaży centrum handlowego część zaliczki nie została jeszcze zaliczona przez dotychczasowego wydzierżawiającego do przychodów, gdyż dotyczyła przyszłych okresów rozliczeniowych. Podatek VAT został jednak rozliczony w całości.

Nierozliczona na potrzeby podatku dochodowego część zaliczki, zgodnie z planem, miała zostać uwzględniona w cenie sprzedaży nieruchomości, w ten sposób, że sprzedający miał zobowiązać się do jej przekazania na rzecz nabywcy.

Kupujący uznał, że otrzymanie przez niego zaliczki nie spowoduje konieczności rozliczenia VAT. Obowiązek podatkowy, jego zdaniem, powstał już w chwili otrzymania zaliczki przez sprzedawcę. Nie może w stosunku do tej samej kwoty powstać jeszcze raz. Swoją argumentację wspierał tym, że sprzedawca nie będzie mógł wystawić faktury korygującej. Jego zdaniem sytuacja ta nie spełnia przesłanek do korekty, gdyż wystawia się ją tylko w czterech przypadkach (udzielenie rabatu, zwrot towaru lub kwot nienależnych, zwrot zaliczek, przedpłat lub rat, stwierdzenie pomyłki w fakturze pierwotnej).

Izba skarbowa uznała, że stanowisko nabywcy jest błędne. Jak wyjaśnił organ, celem faktury jest udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych. Ten, zdaniem izby przedstawia się tak, że zaliczek dotyczących okresu po sprzedaży nieruchomości nie można przypisać do usługi świadczonej przez byłego właściciela. Wydzierżawiającym od tego momentu jest już nowy właściciel.

Izba uznała, że dotychczasowy właściciel w momencie sprzedaży nieruchomości zobowiązany będzie do wystawienia faktur korygujących na zaliczki dotyczące niezrealizowanych przez niego usług dzierżawy. Zdaniem organu u nabywcy, jako nowej strony transakcji dzierżawy, powstanie obowiązek podatkowy z momentem otrzymania zaliczki.