- Nasza firma, która ma siedzibę w Polsce, planuje rozpocząć świadczenie usług polegających na zapewnieniu możliwości dostępu do gry online. Osoba, która zakupi usługę, po zalogowaniu będzie mogła grać z innymi uczestnikami pozostającymi w tym samym czasie online. Usługi będą świadczone na rzecz różnych podmiotów z różnych krajów. W jaki sposób powinniśmy ustalić miejsce opodatkowania dla potrzeb VAT? – pyta czytelnik.
Co do zasady określanie miejsca świadczenia usług (i tym samym ich opodatkowania) odbywa się przy wykorzystaniu reguł przewidzianych w art. 28b i 28c ustawy o VAT, z uwzględnieniem wyjątków wskazanych w art. 28d-28n tej ustawy.
Zgodnie z art. 28b, miejscem świadczenia usług na rzecz podatników jest miejsce, w którym usługobiorca ma siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności bądź miejsce zamieszkania. Z kolei art. 28c ustawy VAT stanowi, że w przypadku świadczenia usług na rzecz osób niebędących podatnikami, miejscem świadczenia jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności bądź miejsce zamieszkania. Jeżeli usługi są świadczone na rzecz podatnika, wyłącznie na cele osobiste jego bądź jego pracowników, to miejscem świadczenia będzie miejsce siedziby usługodawcy.
Określanie miejsca, gdzie należy opodatkować daną transakcję, zależy więc co do zasady od statusu nabywcy. Jeżeli nabywcą usługi jest podatnik, to miejsce świadczenia jest wyznaczane przez miejsce jego siedziby. Z kolei jeżeli nabywcą usługi jest podmiot niebędący podatnikiem, to miejscem opodatkowania będzie miejsce, w którym siedzibę posiada sprzedawca, czyli podmiot świadczący usługę.
Od tak wyznaczonych zasad ogólnych ustawodawca przewidział pewne wyjątki, odnoszące się m.in. do usług elektronicznych. Zgodnie z art. 28l pkt 10 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia na rzecz osób niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności bądź miejsce zamieszkania poza terytorium UE usług elektronicznych, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, w którym usługobiorca ma siedzibę (stałe miejsce prowadzenia działalności, miejsce zamieszkania).
W analizowanym przypadku konieczne jest zatem rozstrzygnięcie, czy świadczone usługi będzie można zakwalifikować do usług elektronicznych. Będzie to bowiem miało znaczenie przy określaniu miejsca opodatkowania w przypadku świadczenia takich usług na rzecz niebędących podatnikami osób z krajów spoza Wspólnoty.
Ustawa o VAT, definiując usługi elektroniczne, odsyła do rozporządzenia wykonawczego do Dyrektywy VAT z 15 marca 2011 r., nr 282/2011. Artykuł 7 ust. 1 rozporządzenia wskazuje, że do usług świadczonych drogą elektroniczną należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie – ze względu na ich charakter – jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe. W dalszej części art. 7 rozporządzenia umieszczono katalog czynności, które można sklasyfikować jako usługi elektroniczne oraz czynności, których za takie usługi nie można uznać.
W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego można wskazać, że usługi udostępniania gier on-line są co do zasady kwalifikowane jako usługi elektroniczne (tak uznano m.in. w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 15 maca 2013r., IBPP4/443-573/12/PK).
Z uwagi na to, że świadczone przez Państwa usługi będą usługami elektronicznymi, określanie miejsca świadczenia będzie się odbywać w następujący sposób: