Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB1/415- -695/13-2/IM).
Wnoszący o wydanie interpretacji podatkowej prowadzi jednoosobową działalność polegającą na wynajmie mieszkania na cele niemieszkalne oraz wynajmie urządzenia medycznego. Mieszkanie i urządzenie są środkami trwałymi firmy. Dodatkowo, również w ramach działalności firmowej, podnajmuje inny lokal mieszkalny.
Jednocześnie podatnik w ramach najmu prywatnego wynajmuje lokal mieszkalny na cele mieszkalne i opodatkowuje przychód z tego tytułu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 proc.
Przedsiębiorca, planując zawieszenie działalności gospodarczej, zwrócił się z pytaniem o możliwość opodatkowania wszystkich umów ryczałtem. Jak wskazał, wycofa środki trwałe z ewidencji działalności. Lokale i urządzenia medyczna będą jednak nadal wynajmowane. Nadal będzie więc uzyskiwał przychody dotychczas kwalifikowane jako pochodzące z działalności.
Podatnik wyjaśnił, że dokona stosownych zmian w umowach, z których zostaną usunięte dane na temat działalności gospodarczej.
Warunkiem skorzystania z opodatkowania ryczałtem jest, zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu. Zasadniczo składa się je nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego lub do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu.
Fiskus przychylił się do stanowiska, że wycofanie środków trwałych z ewidencji i zmiana umów najmu spowoduje, że przychody nie będą kwalifikowane jako pochodzące z działalności gospodarczej. Podatnik osiągnie pierwsze przychody z najmu prywatnego po podpisaniu aneksów.
– Wnioskodawca może zatem przychody z najmu wycofanych z działalności gospodarczej środków trwałych oraz podnajmu lokalu opodatkować w ramach tzw. najmu prywatnego w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Przychody z tego tytułu może opodatkować w tej formie jeszcze w 2013 roku, zaraz od następnego dnia po podpisaniu aneksów do umów najmu – uznała izba skarbowa.