Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w niedawnej interpretacji uznał, że rolnik będący podatnikiem VAT, darując gospodarstwo synowi, nie będzie musiał odprowadzić podatku (IPTPP4/443-313/13-4/ALN).

We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą w formie gospodarstwa rolnego, którego jest współwłaścicielem na prawach wspólności małżeńskiej.

Zasadniczo rolnik sprzedający produkty pochodzące z jego własnego gospodarstwa lub świadczący usługi rolnicze jest zwolniony z VAT, jako tzw. rolnik ryczałtowy. Ze zwolnienia może jednak zrezygnować i rozliczać podatek na zasadach ogólnych. Odlicza wtedy VAT z faktur zakupowych związanych z jego działalnością oraz nalicza podatek od sprzedawanych produktów.

Pytający w 2010 r. zrezygnował ze zwolnienia. W przyszłości, w związku z osiągnięciem przez żonę wieku emerytalnego, zamierza przekazać gospodarstwo rolne synowi. Gospodarstwo składa się z gruntów, budynków, maszyn i urządzeń i zdaniem podatnika jest przedsiębiorstwem w rozumieniu kodeksu cywilnego. Po przejęciu gospodarstwa rodziców syn zarejestruje się na VAT i będzie kontynuował działalność polegającą na hodowli trzody chlewnej, wykorzystując przejęte składniki majątku.

Ojciec zadał pytanie, czy w momencie obdarowania syna powinien odprowadzić VAT od wartości przekazanego gospodarstwa. Izba wyjaśniła, że ustawy o VAT nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Z uwagi na brak definicji przedsiębiorstwa w ustawie podatkowej należy posłużyć się kodeksem cywilnym. Przedsiębiorstwo, zgodnie z tym aktem prawnym, jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Decydujące jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej – wyjaśniła izba.

Kodeks definiuje też gospodarstwo rolne, za które uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

– Gospodarstwo rolne zostało zdefiniowane odrębnie od przedsiębiorstwa, jednak można przyjąć, że spełnia ono wymogi właściwe dla przedsiębiorstwa- przesądził organ, uznając, że w omawianej sytuacji dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa, co jest czynnością nieopodatkowaną VAT.