- W styczniu 2013 r. spółdzielnia mieszkaniowa sprzedała złom, tj. blachę trapezową z demontażu na budynkach. Sprzedała go rolnikowi, który jest czynnym podatnikiem VAT. Czy należy z tego tytułu wystawić fakturę zwykłą z 23 proc. stawką VAT, czy też powinna to być faktura, w której zamiast stawki VAT należy wpisać „NP" oraz adnotację: „Podatek rozlicza nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT" lub „odwrotne obciążenie". Czy obrót ze sprzedaży złomu należy wykazać w deklaracji VAT-7?

Jeżeli po 1 kwietnia 2011 roku (czyli po wprowadzeniu nowych zasad opodatkowania złomu) miała miejsce sprzedaż złomu przez czynnego podatnika VAT dla innego czynnego podatnika VAT (lub dla podmiotu gospodarczego niebędącego czynnym podatnikiem VAT), to z tego tytułu zbywca złomu nie wystawia już zwykłych faktur ze stawką podatku (w tym przypadku z 23 proc. stawką VAT).

Od tego momentu powinna to bowiem być specjalna faktura, gdzie w miejsce stawki i kwoty VAT można np. wpisać „NP" (co oznacza, że sprzedaż nie podlega opodatkowaniu) oraz adnotację: „odwrotne obciążenie". Inna adnotacja, np. „podatek rozlicza nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT" była prawidłową adnotacją, ale tylko do końca 2012 r., zaś od początku 2013 r. należy bezwzględnie wpisywać tylko i wyłącznie określenie „odwrotne obciążenie" (§ 5 ust. 2 pkt 5 znowelizowanego rozporządzenia fakturowego VAT – DzU z 2012 r. poz. 1428).

Obrót netto ze sprzedaży złomu sprzedawca złomu wykazuje w poz. 41 deklaracji VAT-7. Z kolei nabywca złomu musi to zrobić zarówno w poz. 41, jak i w poz. 42 deklaracji VAT-7.

Po 1 kwietnia 2011 roku nic się nie zmieniło tylko w przypadku, gdy odbiorcą złomu jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (która nie ma technicznych narzędzi do rozliczenia VAT jako nabywca złomu). Takiej osobie trzeba wystawić normalną fakturę z 23 proc. stawką podatku. Wszystko to wynika z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

—Elżbieta Rogala niezależny ekspert i wykładowca VAT, www.elzbietarogala.pl