Aktualizacja: 11.08.2020 08:11 Publikacja: 11.08.2020 08:11
Foto: Adobe Stock
Wydane 7 sierpnia dwie interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczą coraz popularniejszej działalności związanej z tzw. elektromobilnością. W tym przypadku chodziło o usługi związane ze stacjami ładowania pojazdów prądem.
O wydanie interpretacji wystąpił zagraniczny koncern V., który nie ma w Polsce siedziby, choć jest zarejestrowany dla celów VAT. Przymierza się on do budowy sieci stacji ładowania. Jego model biznesowy zakłada jednak, że nie będzie on pełnił funkcji operatora tych stacji – za to będzie odpowiedzialna firma z siedzibą w Polsce. Klienci tych stacji będą się rozliczali za nabywaną energię i inne usługi właśnie z zagranicznym koncernem. Ma to być świadczenie składające się nie tylko z samej dostawy energii elektrycznej, ale różnych działań umożliwiających sprzedaż w nowoczesny sposób. Samochody będzie można bowiem naładować, korzystając z aplikacji mobilnej umożliwiającej wyszukiwanie stacji, automatyczne wystawianie faktur i ich wysyłkę drogą elektroniczną, a także usługi wsparcia klienta.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą akcyzę na wyroby tytoniowe i e-papierosy.
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji udzielona w umowie przedwstępnej spowoduje, że sprzedaż prywatnej działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Zarządzanie flotą samochodową w firmie może generować wiele wyzwań podatkowych. Jak optymalnie rozliczać koszty związane z użytkowaniem samochodów w firmie? Jak odliczyć VAT? Co z akcyzą od aut nabywanych za granicą? Na te i inne pytania odpowiedzieli eksperci podczas kolejnego bezpłatnego webinaru "Rzeczpospolitej".
Podatnicy, którzy utracili kasy fiskalne w wyniku powodzi, mogą w drodze wyjątku ponownie skorzystać z ulgi na zakup kas online nabytych w miejsce tych zniszczonych.
Posłowie zdecydowali: podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe będą większe, niż wcześniej planowano.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas