Ich wysokość, inaczej niż przy zaliczkach w formie uproszczonej, zależy od rzeczywiście osiągniętego dochodu. Zasady ich obliczenia są takie jak przy zaliczkach miesięcznych, tyle że wpłaty są rzadsze.
Ta forma rozliczenia nie dotyczy przedsiębiorców płacących uproszczone zaliczki (w stałej wysokości obliczonej na podstawie zeznania za rok ubiegły). Te trzeba uiszczać co miesiąc.
Dla małych i rozpoczynających
W przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych ten sposób rozliczenia regulują art. 44 ust. 3g - 3e ustawy o PIT. Mogą go stosować wyłącznie mali podatnicy i rozpoczynający działalność, i nie ma znaczenia, czy z działalności gospodarczej płacą podatek liniowy czy według skali podatkowej.
W jakim terminie
Zaliczki kwartalne na PIT powinny być wpłacane za kwartały kalendarzowe:
• do 20 kwietnia 2012 r. za I kwartał,
• do 20 lipca 2012 r. za II kwartał,
• do 20 października 2012 r. za III kwartał,
• do 20 stycznia 2013 r. za ostatni kwartał.
Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni kwartał, jeżeli przed upływem terminu jej wpłaty złoży zeznanie i zapłaci wynikający z niego roczny podatek.
Liczy się tylko sprzedaż
Sprawdzając, czy przedsiębiorca spełnia kryteria małego podatnika, bierze się pod uwagę przychody ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) w poprzednim roku podatkowym.
Nie uwzględnia się więc innych przychodów z działalności gospodarczej. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 4 grudnia 2007 (IPPB1/415-329/07-2/AJ), dotycząca odszkodowania za naprawę powypadkową samochodu ciężarowego od ubezpieczyciela (w ramach polisy autocasco).
Jest ono przychodem z działalności gospodarczej, ale pomija się go przy ocenie, czy spółka jest małym podatnikiem. —kpt
Kto może płacić kwartalnie
W 2012 r. kwartalne zaliczki na PIT mogą płacić osoby fizyczne:
• kontynuujące działalność gospodarczą, będące małymi podatnikami (u których wartość przychodu ze sprzedaży brutto nie przekroczyła w 2011 r. kwoty 5 324 000 zł),
• rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem że w roku jej rozpoczęcia, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia (2010 – 2011), podatnik nie prowadził działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej oraz działalności takiej nie prowadził małżonek podatnika, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Kwartalne zaliczki na CIT mogą w 2012 r. uiszczać osoby prawne:
• będące małymi podatnikami (u których wartość przychodu ze sprzedaży brutto nie przekroczyła w roku 2011 kwoty 5 324 000 zł),
• rozpoczynające działalność w 2012 r., które nie zostały utworzone:
– w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału albo
– w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo
– przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o łącznej wartości przekraczającej równowartość 10 000 euro (po przeliczeniu 44 000 zł).
Limit ustala każdy wspólnik
W wypadku działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej i osobowych spółek handlowych limit przychodów decydujący o posiadaniu statusu małego podatnika odnosi się do poszczególnych wspólników tych spółek, bo to oni, a nie spółka, są podatnikami PIT.
Przy ustalaniu, czy podatnik jest małym podatnikiem, należy zsumować wszystkie jego przychody, ze wszystkich rodzajów działalności gospodarczej, niezależnie od formy jej prowadzenia (samodzielnie czy w spółce osobowej).
Decyzja o kwartalnym rozliczeniu podjęta przez jednego ze wspólników nie rzutuje na sposób rozliczenia pozostałych (mogą oni wpłacać zaliczki co kwartał, jeśli spełniają warunek bycia małym podatnikiem i wybrali taki sposób rozliczenia, albo co miesiąc). —a.kol.
O wyborze tej metody wpłacania zaliczek przedsiębiorcy kontynuujący w 2012 r. działalność gospodarczą muszą zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach PIT do 20 lutego 2012.
Ci, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, składają zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że do 20 lutego roku podatkowego podatnik zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego – w formie pisemnej – o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.
Według skali
U przedsiębiorców rozliczających się według skali:
• obowiązek wpłacania zaliczki powstaje poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (3091 zł),
• zaliczkę za ten kwartał stanowi podatek obliczony od dochodu według zasad określonych w art. 26, 27, 27b, czyli tak jak przy zaliczkach miesięcznych uwzględniamy odliczenia od dochodu (straty, składki ZUS) oraz odliczenie od podatku składki zdrowotnej;
• zaliczkę za kolejne kwartały ustala się w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie kwartały.
Liniowo
Opodatkowani liniowo wpłacają zaliczki kwartalne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie kwartały, z uwzględnieniem art. 27b, czyli również tak jak przy zaliczkach miesięcznych, możliwe jest odliczanie od dochodu strat oraz składek ZUS i odliczanie od podatku składki zdrowotnej.
Przy zawieszeniu działalności gospodarczej obowiązują te same zasady co przy zaliczkach miesięcznych – za okres zawieszenia zaliczek się nie wpłaca.
U osób prawnych
Na podstawie art. 25 ust. 1b – 2 ustawy o CIT zaliczki kwartalne mogą też płacić podatnicy podatku dochodowego – mali i rozpoczynający działalność >patrz ramka. Choć w ich wypadku rok podatkowy nie musi pokrywać się z kalendarzowym, kwartałem rozliczeniowym też jest kwartał kalendarzowy.
O wyborze metody kwartalnych wpłat zaliczek podatnicy CIT mają obowiązek zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach tego podatku w terminie do 20 dnia drugiego miesiąca roku podatkowego.
Zawiadomienie dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi naczelnika na piśmie o rezygnacji z kwartalnych wpłat zaliczek.
Jak obliczamy
Podatnicy CIT wpłacają zaliczki kwartalne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. W trakcie roku przy obliczaniu zaliczki można odliczać także straty (potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 20 grudnia 2010, IPPB5/423-645/10-4/AS, dotycząca zaliczek miesięcznych).
Zaliczki trzeba zapłacić w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale kalendarzowym, za który jest wpłacana zaliczka (zasada ta jest zmodyfikowana dla podatników uzyskujących też przychody z działalności rolniczej). Zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego należy wpłacić do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego.
Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni kwartał, jeżeli przed upływem terminu jej wpłaty złoży zeznanie i zapłaci wynikający z niego podatek.
Czytaj również:
Zobacz serwis: