Właściciel firmy może płacić podatek według skali (18 lub 32 proc.), liniowy (19 proc.), ryczałt od przychodów (stawka uzależniona jest od rodzaju działalności) lub stałą daninę (karta podatkowa). Nie każdemu jednak przysługują wszystkie warianty, gdyż przepisy wprowadzają pewne ograniczenia.
Która forma jest najkorzystniejsza? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przedsiębiorca musi zrobić symulację przychodów i kosztów. I obliczyć w przybliżeniu dochód, bo od jego wysokości głównie zależy to, czy zdecydować się na podatek liniowy, zostać na skali, czy też nie zawracać sobie głowy buchalterią i odprowadzać daninę w zryczałtowanych formach. Pamiętajmy, że karta i ryczałt są prostsze w obsłudze, ale nie można przy nich odliczyć kosztów działalności.
Pamiętaj o zawiadomieniu
Ten, kto chce zmienić w tym roku sposób opodatkowania, powinien zawiadomić urząd o swojej decyzji do 20 stycznia. Nie muszą się kontaktować z fiskusem przedsiębiorcy, którzy chcą kontynuować formę rozliczania, np. już wcześniej płacili ryczałt i nie zamierzają tego zmieniać.
Jeśli zapomnimy o tym terminie, musimy opłacać się fiskusowi na takich samych zasadach jak w poprzednim roku.
Osoba, która dopiero zakłada firmę, musi do 20 stycznia złożyć w urzędzie skarbowym zawiadomienie o formie opodatkowania. Chyba że wybrała rozliczenie według skali podatkowej, wtedy nie musi o tym informować fiskusa.
Zawiadomienie o formie rozliczania warto złożyć w urzędzie osobiście i zachować kopię z potwierdzeniem odbioru. Jeśli nie możemy tego zrobić, wyślijmy je listem poleconym i nie wyrzucajmy potwierdzenia nadania.
Wniosek o rozliczenie w formie karty podatkowej składamy na formularzu PIT-16.
Przykład
Pan Kowalski prowadzi firmę handlową. W poprzednich latach miał wysokie dochody, opłacało mu się więc płacić 19-proc. podatek liniowy. Ale kilku kontrahentów zerwało z nim współpracę i ten rok zapowiada się skromniej.
Uznał więc, że korzystniejsza jest dla niego skala podatkowa. Do 20 stycznia musi poinformować urząd o zmianie formy rozliczenia.
Decyzja na cały rok
Wybrany sposób rozliczania podatku obowiązuje przez cały rok. Nie każdy jednak już na początku roku potrafi ocenić, jak potoczą się losy jego firmy. Może okazać się, że najpoważniejszy kontrahent wycofał się ze współpracy i optymistycznie wybrany podatek liniowy spowoduje wyższe obciążenia fiskalne. Albo odwrotnie, interes może się rozkręcić i korzystniejsze będzie rozliczanie się według 19-proc. stawki liniowej niż płacenie 32-proc. daniny na zasadach ogólnych. Przedsiębiorca mógł też zapomnieć o 20 stycznia i musi teraz rozliczać się tak jak w poprzednim roku.
Co zrobić w takiej sytuacji? Zlikwidować firmę i założyć nową. Ale nie dość, że operacja ta wymaga trochę zachodu, to jeszcze nie wszystkie urzędy ją tolerują.
Zaczynamy od nowa
Przykładowo zmiany zasad opodatkowania w ciągu roku nie zaakceptowała Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja z 6 sierpnia 2010, ILPB1/415-535/10-4/KŁ). Jej zdaniem wybór metody opodatkowania obowiązuje przez cały rok.
Na zmianę zasad rozliczania zgodziła się natomiast Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja z 17 września 2009, IPPB1/415-573/09-2/MT). I to z dnia na dzień, bo przedsiębiorca wyrejestrował działalność 31 lipca, a założył nową już 1 sierpnia.
W ten sposób chciał przejść ze skali podatkowej na stawkę liniową. Zdaniem izby skarbowej nie ma podstaw, aby odmówić mu statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku. Może więc wybrać formę opodatkowania.
Może też zdarzyć się, że przedsiębiorca w trakcie roku stracił prawo do rozliczania w danej formie, np. wykonał usługę, która nie może być opodatkowana ryczałtem. Wtedy będzie zmuszony zmienić zasady opodatkowania.
Wzór zawiadomienia o wyborze ryczałtu
Warszawa, 13.01.2012
Tomasz Nowak
ul. Grochowska 7/23
04-359 Warszawa
NIP 542-353-24-46
Naczelnik Urzędu Skarbowego
Warszawa-Praga
ZAWIADOMIENIE O WYBORZE RYCZAŁTU
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.) oświadczam, że przychody z działalności gospodarczej opodatkuję w 2012 r. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Tomasz Nowak
Wzór zawiadomienia o rezygnacji z podatku liniowego
Warszawa, 12.01.2012
Jan Rybak
ul. Paca 143/2
04-211 Warszawa
NIP 542-282-31-76
Naczelnik Urzędu Skarbowego
Warszawa-Praga
ZAWIADOMIENIE O REZYGNACJI Z PODATKU LINIOWEGO
Na podstawie art. 9a ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) zawiadamiam o rezygnacji w 2012 r. z formy opodatkowania na zasadach przewidzianych w art. 30c ust. 1 tej ustawy, czyli według 19 proc. stawki liniowej. W 2012 r. będę rozliczał się według skali podatkowej.
Jan Rybak
Wzór zawiadomienia o wyborze podatku liniowego
Warszawa, 13.01.2012
Jan Kowalski
ul. Szaserów 112/2
04-154 Warszawa
NIP 542-256-21-15
Naczelnik Urzędu Skarbowego
Warszawa-Praga
ZAWIADOMIENIE O WYBORZE PODATKU LINIOWEGO
W związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 9a ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.), zawiadamiam o wyborze w 2012 r. formy opodatkowania na zasadach przewidzianych w art. 30c ust. 1 tej ustawy, czyli według 19 proc. stawki liniowej.
Jan Kowalski
Zobacz » Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatek dochodowy » Wybór formy opodatkowania