Przede wszystkim należy zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako czynny podatnik VAT. Oczywiście sama rejestracja jako taka nie nadaje statusu podatnika w żadnym podatku. Podatnikiem jest ten, kto wykonuje czynności opodatkowane. Wypełnienie obowiązków rejestracyjnych jest jednak istotne.
Który urząd jest właściwy
W przypadku podatku od towarów i usług właściwym miejscowo i rzeczowo organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Gdy czynności te są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwy miejscowo jest naczelnik odpowiedni ze względu na miejsce zamieszkania (w przypadku osób fizycznych) lub siedzibę podatnika.
W jakim terminie
Zgłoszenie rejestracyjne trzeba złożyć, zanim zostanie wykonana pierwsza czynność opodatkowana. Można je przesłać drogą elektroniczną.
Przedsiębiorca – w zależności od dokonanego przez siebie wyboru – może zostać rejestrowany jako „podatnik VAT czynny” lub „podatnik VAT zwolniony” (jeśli zamierza wykonywać wyłącznie działalność zwolnioną lub korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla tzw. drobnych przedsiębiorców).
Przy czym trzeba pamiętać, że podatnik zwolniony z podatku (podmiotowo albo przedmiotowo) może, ale nie musi, rejestrować się w urzędzie skarbowym.
Jeżeli zgłoszenie rejestracyjne było prawidłowe, naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zarejestrowanie podatnika, co wiąże się z opłatą skarbową 170 zł.
Rejestracja na VAT-UE
Jeśli zarejestrowana dla celów VAT firma zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy, wewnętrzwspólnotowego nabycia towarów lub ma zamiar nabywać lub świadczyć usługi wewnątrzwspólnotowe (z pewnymi wyjątkami), powinna także zarejestrować się jako podatnik VAT-UE.
To zgłoszenie rejestracyjne również jest składane na formularzu VAT-R. Jedynie podatnik zidentyfikowany dla celów takich transakcji ma prawo do zastosowania zerowej stawki VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie.
Powiadom o zmianie danych
Zmiana danych zawartych w formularzu rejestracyjnym wiąże się z obowiązkiem złożenia zgłoszenia aktualizującego.
Aktualizacji dokonuje się w ciągu siedmiu dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających zgłoszenie, na takim samym formularzu rejestracyjnym VAT-R, zaznaczając pole „aktualizacja danych”.
Jeśli aktualizacja związana jest ze zmianą właściwości miejscowej organu, zgłoszenie należy zgłosić w nowym urzędzie, a nie w tym, w którym dokonano rejestracji.
Zaprzestanie wykonywania działalności opodatkowanej też trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. W razie braku takiego zgłoszenia naczelnik urzędu skarbowego, biorąc pod uwagę nieskładanie deklaracji przez dłuższy okres, sam może powziąć decyzję o wykreśleniu podatnika z rejestru.
Deklaracje VAT-7 lub VAT-7K do wyboru
W zgłoszeniu rejestracyjnym podatnik określa też wybrany przez siebie sposób rozliczenia z fiskusem (metodą kasową czy na zasadach ogólnych, co miesiąc czy co kwartał).
Okres miesięczny jest podstawowym okresem, za który podatnicy są zobowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe. Deklarację VAT-7 składa się do 25 dnia następującego po kolejnym miesiącu.
Deklaracje (VAT-7K) można składać również kwartalnie do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału. Można wybrać kwartalne deklaracje jako mały podatnik (jeżeli spełnione są ku temu ustawowe warunki) albo jako standardowy podatnik (przy braku ich spełnienia). Dodatkowo mały podatnik może wybrać kasową metodę rozliczenia kwartalnego lub zasady ogólne kwartalne.
O zamiarze wyboru kwartalnego składania deklaracji podatnik (inny niż mały kasowy) powinien poinformować naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który pierwszy raz złożona zostanie deklaracja podatkowa w ten sposób.
Problematyczne jest, co ma zrobić podatnik, który nie chce rozliczać się kasowo, ale chce składać deklarację kwartalną, lecz działalność rozpoczyna np. 26 dnia drugiego miesiąca kwartału i przed tym dniem nie złoży informacji o wyborze kwartalnej metody składania deklaracji. W takim wypadku bezpieczniej jest złożyć deklaracje miesięczne (za dwa lub jeden miesiąc pierwszego kwartału) i poinformować urząd o wyborze kwartalnego rozliczenia przed kolejnym kwartałem.
Duzi podatnicy, którzy wybrali kwartalną metodę składania deklaracji, mogą z niej zrezygnować dopiero po upływie czterech kwartałów, po uprzednim zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia pierwszej deklaracji za okres miesięczny.
Kiedy zapłata podatku i zaliczki
Zapłata podatku powinna nastąpić na rachunek urzędu skarbowego zasadniczo w tych samych terminach, które obowiązują przy składaniu deklaracji.
Duży podatnik, który składa deklaracje kwartalne, wpłaca comiesięczne zaliczki na podatek (mali podatnicy – zarówno kasowi jak i rozliczający się na zasadach ogólnych – nie muszą płacić zaliczek).
Zaliczki uiszczane są za pierwszy i drugi miesiąc danego kwartału. Ich płatność następuje w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po II i po III kwartale, w wysokości, co do zasady, 1/3 kwoty podatku za poprzedni kwartał.
INFORMACJE PODSUMOWUJĄCE
Składane co miesiąc lub co kwartał
Podatnicy VAT-UE mają obowiązek składania comiesięcznych informacji podsumowujących, w których zawierają zbiorcze informacje o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach i nabyciach towarów, transakcjach trójstronnych oraz usługach świadczonych na rzecz podatników z innych państw członkowskich.
Informacja podsumowująca zawiera dane o nabywcach i usługobiorcach i jest składana do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu powstania obowiązku podatkowego.
Tutaj, podobnie jak w przypadku deklaracji, również można wybrać metodę kwartalnego składania informacji. Obwarowane jest to jednak warunkami polegającymi na nieprzekroczeniu w danym kwartale kwot transakcji określonych w art. 100 ust. 4 ustawy o VAT.
Kwartalne składanie informacji podsumowujących mogą też wybrać podatnicy, którzy świadczą wyłącznie usługi wewnątrzwspólnotowe.
Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem w Zespole Podatku Akcyzowego w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy
Czytaj też:
Zobacz
»
»
»
»
»