- Czy coś zmieniło się w przepisach pozwalających odliczać VAT z faktur dotyczących kosztów (bez paliwa) utrzymania prywatnego samochodu wykorzystywanego na potrzeby prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, jeśli koszty te nie przewyższają kwot wynikających z ewidencji przebiegu pojazdu?
Odpowiada Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, starszy menedżer w KPMG:
Nie.
W tym zakresie przepisy w tym roku się nie zmieniły.
Jeżeli samochód prywatny wykorzystywany jest do działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, to podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących koszty utrzymania pojazdu (np. naprawy i przeglądy, myjnia, zakup płynu do spryskiwaczy) może być odliczony. Nie ma przy tym znaczenia, że samochód należy do majątku prywatnego.
Należy jednak pamiętać, że podatnik ma prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu tylko w takim zakresie, w jakim jest on wykorzystywany do działalności gospodarczej.
Jeżeli więc podatnik może wskazać, że konkretne wydatki dotyczą wyłącznie działalności opodatkowanej, ma prawo do odliczenia całej kwoty VAT (np. zakup płynu do spryskiwacza podczas podróży służbowej). Jeśli wydatek związany jest z użytkowaniem prywatnym (np. faktura za myjnię w czasie wakacyjnego wyjazdu), to prawo do odliczenia nie przysługuje.
W praktyce najczęściej koszty eksploatacji samochodu związane są zarówno z wykorzystaniem auta do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Wtedy prawidłowym rozwiązaniem będzie, jeśli podatnik odliczy cały VAT naliczony, lecz jednocześnie wykaże VAT należny od tej części kosztów utrzymania samochodu, która dotyczy wykorzystania auta do celów prywatnych.
Przepisy nie określają, jak należy ustalić tę proporcję. Podział według przejechanego dystansu, na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej dla celów rozliczania podatku dochodowego, wydaje się zasadny.
Należy także pamiętać, że prawo do odliczenia nie przysługuje przy zakupie paliwa do samochodu osobowego lub innego o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, nawet jeśli wykorzystywany jest do celów służbowych. Nie ma też obowiązku wykazywania VAT należnego, nawet jeśli auto jest wykorzystywane do celów prywatnych.
Czytaj też:
Zobacz więcej:
» Podatki i księgi » Samochód i podróże » Samochód » VAT od auta » Odliczenie VAT od samochodu, motocykla, paliwa