Opodatkowany jest tylko wkład gotówkowy, ale i on jest czasem zwolniony z VAT.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 26 kwietnia 2011 r. (IPPP3/443-204/11-4/JF).

Sytuacja podatnika była następująca. Spółka, podatnik VAT, prowadzi działalność edukacyjną na podstawie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Jest organizatorem otwartych projektów szkoleniowych, dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, skierowanych do przedsiębiorców i ich pracowników.

Jeden z takich projektów ma być realizowany do 30 czerwca 2011 r. Na jego realizację spółka otrzymuje dofinansowanie ze środków europejskich oraz w formie dotacji celowej z budżetu krajowego. Dofinansowanie stanowi ok. 80 proc. całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.

Na podstawie umowy o dofinansowanie spółka musi uzyskać wkład własnego od przedsiębiorców uczestniczących w szkoleniach, bądź takich, którzy delegują swoich pracowników na szkolenia.

Wkład własny stanowi dopełnienie do 100 proc. wydatków objętych pomocą publiczną. Może być wniesiony w formie gotówkowej lub w formie wynagrodzeń pracowników beneficjentów pomocy.

Spółka spytała warszawską izbę skarbową:

1. czy kwota dofinansowania (dotacja) stanowi obrót podlegający opodatkowaniu VAT, a jeśli tak, to według jakiej stawki,

2. czy wkład własny przedsiębiorcy stanowi obrót podlegający opodatkowaniu VAT, a jeśli tak, to czy spółka może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (obecnie § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).

3. czy w przypadku opodatkowania wkładu własnego przedsiębiorcy stawką VAT 23 proc., spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dofinansowanie nie jest obrotem

Otrzymana przez spółkę dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i ze środków budżetu państwa przeznaczona na pokrycie kosztów realizacji tego projektu nie stanowi obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym nie podlega opodatkowaniu - odpowiedziała izba.

Izba przypomniała, że do podstawy opodatkowania są zaliczane tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie ceny konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi (jak mówi art. 29 ust. 1 ustawy „mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika").

Jeżeli takiego bezpośredniego związku nie ma, to dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności – nie podlega opodatkowaniu VAT. Innymi słowy, ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi, nie jest obrotem.

I tak właśnie jest w sytuacji, o którą spytała spółka. „W opisanej sytuacji występuje dotacja o charakterze zakupowym, a nie dotacja mająca na celu sfinansowanie ceny sprzedaży. W konsekwencji, w związku z realizacją projektu w części dofinansowania, wnioskodawca nie będzie otrzymywać wynagrodzenia za świadczone usługi w rozumieniu przepisów ustawy, a jedynie zwrot ponoszonych kosztów. Tym samym dotacja ze środków unijnych, czyli otrzymany zwrot poniesionych kosztów, nie będzie stanowiła czynności opodatkowanej VAT" - stwierdziła warszawska izba.

Dodajmy, że identycznie Izba Skarbowa w Warszawie wypowiedziała się w interpretacji z 7 kwietnia 20101 r. (IPPP3/443-414/11-2/JF).

Wkład własny: kiedy obrotem

Odnośnie do wkładu własnego przedsiębiorcy, to izba skarbowa wyraźnie rozróżniła tu:

- wkład w postaci wynagrodzeń pracowników stanowiący dopłatę do 100 proc. wydatków poniesionych na realizację projektu,

- wkład własny przedsiębiorcy w postaci wpłat gotówkowych.

Wkład własny przedsiębiorców w formie wynagrodzenia uczestników szkolenia za czas uczestnictwa w szkoleniu nie jest obrotem w rozumieniu ustawy o VAT - stwierdziła izba.

Zdaniem izby, wynagrodzenie za pracę to obligatoryjne świadczenie należne pracownikowi od pracodawcy. Wprawdzie wynagrodzenia stanowią element kalkulacyjny szkolenia, ale same w sobie nie są przedmiotem opodatkowania VAT.

Inaczej jest z wkładem własnym przedsiębiorcy w postaci wpłat gotówkowych. Ten - jak wyjaśniła warszawska izba - jest obrotem podlegającym opodatkowaniu VAT, bo stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług szkoleniowych.

Wkład własny: kiedy zwolnienie

Zasadniczo, skoro wkład pieniężny jest obrotem w rozumieniu VAT, to podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla danego rodzaju świadczonej usługi (w tym wypadku - usługi szkolenia).

Część usług szkoleniowych korzysta jednak ze zwolnienia z  VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29  ustawy o VAT zwolnione z VAT są m.in. usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w całości ze środków publicznych (do których zaliczają się dotacje z funduszów unijnych oraz dotacje celowe z budżetu państwa).

A co w sytuacji, gdy usługi te są finansowane ze środków publicznych tylko częściowo? One również są zwolnione z VAT, pod warunkiem, że w co najmniej 70 proc. są finansowane ze środków publicznych (§ 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia z 22 grudnia 2010 r., a obecnie § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).

Skoro spółka świadczy usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane  w co najmniej w 70 proc. ze środków publicznych, to korzysta ze zwolnienia od podatku. W konsekwencji również gotówkowy wkład własny przedsiębiorcy, stanowiący wynagrodzenie za te usługi, korzysta ze zwolnienia z VAT wynikającego z § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia - wyjaśniła warszawska izba.

W tej sytuacji izba nie odniosła się do pytania 3. Nie było już takiej potrzeby.

Czytaj też:

Zobacz więcej:

» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi szkoleniowe i edukacyjne

Zobacz też:

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnień przedmiotowych w VAT od 1 stycznia 2011 r.

Poradnik

» Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.