Ten rok zapowiada się rekordowo dla akcjonariuszy. Jak informowaliśmy we wczorajszej „Rz", może do nich trafić nawet 16,5 mld zł dywidendy ze spółek giełdowych.
Jak ją opodatkować? Zasady rozliczenia wypłaconej w terminie i w pieniądzu dywidendy są w miarę proste. Problemy z fiskusem zaczynają się, gdy spółka się spóźni albo przekaże zysk w towarze.
Kiedy jest przychód
Dla osób fizycznych dywidenda to przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany 19-proc. ryczałtem. Nie pomniejszają go koszty, nie łączy się z innymi przychodami, np. ze stosunku pracy. Podatek potrąca spółka i odprowadza go do urzędu (do 20. dnia następnego miesiąca). Do końca stycznia następnego roku musi poinformować o tym fiskusa na formularzu PIT-8AR.
Przychód u akcjonariusza powstaje dopiero w momencie otrzymania dywidendy. Termin jej wypłaty określa uchwała wspólników.
Co w sytuacji, gdy spółka nie wypłaci zysku na czas? Fiskus uzna, że za darmo korzysta z kapitału wspólników. Uzyskuje więc podatkowy przychód z nieodpłatnego świadczenia w wysokości odsetek, jakie należałoby uiścić za korzystanie z obcego kapitału na warunkach rynkowych (np. przy kredycie bankowym).
To kontrowersyjny pogląd, należy jednak pamiętać, że orzecznictwo sądowe szeroko definiuje pojęcie nieodpłatnego świadczenia. Bezpieczniej więc będzie przyjąć odległy termin na wypłatę zysku.
– Warto też pomyśleć o przeniesieniu uprawnienia do wyznaczenia terminu wypłaty dywidendy na radę nadzorczą (w spółkach akcyjnych) lub zarząd (w spółkach z o.o.) – podpowiada Marcin Sobieszek, doradca podatkowy w Roedl & Partner. – Rozwiązanie to pozwala dopasować moment przekazania zysku do możliwości finansowych firmy.
19 proc.wynosi stawka podatku od dywidendy
Problemy z fiskusem mają też spółki, które przekazują dywidendę w formie rzeczowej. Urzędy skarbowe uważają, że taka operacja powinna być rozliczona tak jak sprzedaż. Oznacza to, że spółka musi wykazać przychód i opodatkować go na ogólnych zasadach.
To nie sprzedaż
Sądy jednak hamują te zapędy. Ich zdaniem nie ma podstaw do różnicowania skutków przekazania dywidendy rzeczowej i pieniężnej. Przedsiębiorstwo, które wypłaca zysk w towarze (albo np. w postaci prawa do znaków towarowych), nie uzyskuje bowiem przysporzenia majątkowego.
16,5 mld
zł mogą w tym roku wypłacić akcjonariuszom krajowe spółki giełdowe
– Spółki, które nie boją się sporu z fiskusem, powinny więc pomyśleć o takiej formie wypłaty dywidendy – mówi Jarosław Sekita, doradca podatkowy w Meritum Doradcy Podatkowi. – Może to bowiem być elementem optymalizacji podatkowej. Przykładowo, lepiej będzie przekazać nieruchomość akcjonariuszowi, niż ją sprzedać, zapłacić podatek od dochodu, a potem dopiero wypłacić dywidendę w gotówce. Warto jednak zaczekać na ugruntowanie się linii orzeczniczej w tej sprawie.
Nad niższym podatkiem warto też się zastanowić przy wypłacie dywidendy zagranicznym akcjonariuszom.
– O jego wysokości decydować będą postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – wyjaśnia Jarosław Sekita. – Z reguły stawka podatku będzie niższa, aby ją jednak zastosować, spółka musi posiadać certyfikat rezydencji akcjonariusza. Podobnie będzie, gdy jest nim zagraniczna spółka kapitałowa. Co więcej, jeśli są spełnione określone warunki, np. posiadanie przez dwa lata 10 proc. akcji wypłacającego dywidendę, może być w ogóle zwolniona z CIT.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl
Czytaj też:
Zobacz więcej w serwisach:
PIT i CIT » Spółki » Dywidendy i udziały w zysku