Założenie było dobre: wprowadzić przepis przejściowy, który pozwoli przedsiębiorstwom z branży energetycznej, telekomunikacyjnej i wodnokanalizacyjnej nie wysyłać tysięcy faktur korygujących do odbiorców swoich usług po podwyżce stawek VAT. Jednakże przepis jest niejasny i może się stać powodem sporów podatników z urzędami skarbowymi.

[srodtytul]Jaka faktura[/srodtytul]

Chodzi o art. 19 ustawy okołobudżetowej, która wciąż czeka na podpis prezydenta.

Zmienia on przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1FA8448741C5F91803DF81749AC30BFA?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług[/link], w tym art. 41. Problematyczny jest nowy ust. 14e, który senatorowie wprowadzili do otrzymanej z Sejmu ustawy.

Zgodnie z nim na usługi telekomunikacyjne, dostawę energii elektrycznej i gazu przewodowego oraz usługi wodnokanalizacyjne, na które stawka VAT wzrośnie już po wystawieniu faktury, będzie mogła być nadal stosowana stawka dotychczasowa, tj. obowiązująca do 31 grudnia 2010 r. Pod warunkiem że jak mówi przepis "w pierwszej fakturze wystawianej po dniu zmiany stawki podatku, nie później jednak niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zmiany stawki podatku, uwzględniona zostanie korekta rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed dniem zmiany stawki podatku".

[ramka][b] Zobacz [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/zmiana_ustawy_budzetowej.pdf]ustawę z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (pdf)[/link] [/b][/ramka]

Niestety, [b]przepis nie mówi, jak przedsiębiorcy mają to zrobić, jeśli faktura rozliczeniowa (za bieżące okresy) ma uwzględniać także korektę wcześniej wystawionych faktur VAT[/b]. Zadanie jest o tyle trudne, że w systemie VAT zarówno w Polsce, jak i w UE funkcjonuje jedynie faktura rozliczeniowa i jej korekta.

Co więcej, nie wyjaśnia tego też minister finansów w przygotowanym i przekazanym do uzgodnień międzyresortowych projekcie rozporządzenia zmieniającego dotychczasowe przepisy w sprawie m.in. wystawiania faktur.

- Obecne wątpliwości to efekt niechlujnie i szybko przygotowywanych zmian w prawie - uważa Joanna Rudzka, doradca podatkowy, kierująca zespołem VAT w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

I dodaje: -[b] Ten przepis byłby niepotrzebny, gdyby ustawodawca uchwalił zmiany z odpowiednim vacatio legis, aby firmy mogły wystawiać faktury na pierwsze miesiące 2011 r. z właściwą stawką podatku.[/b]

[srodtytul]Niejasne prawo[/srodtytul]

Przepis jest tak dalece niejasny, że jego brzmienie może być wykorzystane do tego, by nadal stosować 22-proc. VAT. Wymaga jedynie skorygowania rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed dniem zmiany stawki podatku. [b]Nie ma w nim jednak ani słowa o korekcie VAT.

- Literalnie czytając ten przepis, można dojść do wniosku, że jest to lex specialis w stosunku do przepisu o stawkach[/b] - potwierdza Joanna Rudzka.

W wielu firmach trwa dziś burza mózgów. Eksperci zastanawiają się, jak należy rozumieć nowe przepisy ustawy.

"Rz" czeka na odpowiedź Ministerstwa Finansów w tej sprawie.

[ramka][b]Komentuje Jerzy Martini, doradca podatkowy, partner w kancelarii Baker & McKenzie[/b]

Przepisy, które są wrzucane do ustawy na tak późnym etapie legislacyjnym, bez możliwości dokonania pogłębionej ich analizy, są potem sformułowane w sposób nieprawidłowy i budzą wątpliwości. Tak jak stało się w tym wypadku, kiedy ustawodawca wprowadził do ustawy nieznaną w podatku VAT fakturę korygująco-rozliczeniową. W efekcie przedsiębiorcy będą mieli duży kłopot z prawidłowym rozliczeniem świadczonych przez siebie usług. Przepis budzi spore kontrowersje, bo niewiadomych jest dużo. Nie ma np. jasności, czy należność z powodu wzrostu stawki VAT ma zwiększyć podstawę opodatkowania faktury bieżącej i jak w ogóle ją wykazać. Ten przepis obnaża całą nieprawidłowość procesu legislacyjnego.[/ramka]

[ramka] [b]Czytaj też artykuły:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/565095,572623-Jaki-bedzie-VAT-w-nowym-roku.html]Jaki będzie VAT w nowym roku[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/565095,577860_Wiele-firm-bedzie-miec-klopoty-ze-stawka-VAT.html]2011: wiele firm będzie miało kłopoty[/link][/ramka]

[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]więcej o zmianach w VAT w 2011 roku[/link][/b][/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki:

[mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]