[b]Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów z 9 czerwca 2009 r. na interpelację poselską nr 9576. [/b]

Czytamy w niej, że przepisy ustawy o VAT regulujące kwestię wykreślania podmiotów z rejestru podatników VAT zostały uchwalone w celu usunięcia z rejestru podmiotów, które nie wykonują działalności podlegającej opodatkowaniu. Naczelnik urzędu skarbowego jest do tego uprawniony, wyłącznie gdy w wyniku podjętych czynności sprawdzających okaże się, że podatnik nie istnieje lub mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z nim.

Resort przypomniał, że [b]w przepisach o VAT nie ma takiej regulacji, która skutkuje urzędowym wykreśleniem podatnika z rejestru wyłącznie z powodu nieskładania deklaracji podatkowych. Niezłożenie deklaracji przez sześć kolejnych miesięcy skutkuje jedynie wykreśleniem z rejestru podatników VAT-UE (nie powoduje jednak wykreślenia z ogólnego rejestru podatników VAT)[/b].

Naczelnik urzędu skarbowego – na mocy art. 97 ust. 15 ustawy o VAT – uprawniony jest do wykreślenia z rejestru VAT-UE podatnika, który przez pół roku nie wypełniał obowiązków podatkowych zawartych w art. 99 ustawy. Ten ostatni przepis zobowiązuje podatników VAT (w tym podatników VAT-UE) do okresowego składania deklaracji podatkowych, co ze względu na specyfikę VAT jest niezbędne.

Resort uzasadnia funkcjonowanie przepisów regulujących m.in. zasady i tryb rejestracji podmiotów uczestniczących w transakcjach wewnątrzwspólnotowych (w rejestrze podatników VAT-UE), jak również przepisów określających zasady i tryb aktualizowania wprowadzonych do niego danych koniecznością uwzględnienia szczególnych mechanizmów dotyczących opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnowych.

„Funkcjonowanie przepisu art. 97 ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług umożliwia prowadzenie bieżącego monitoringu wśród zarejestrowanych podatników, a tym samym prowadzenie rejestru podatników VAT-UE, w sposób rzetelny i aktualny. Regulacja ta jest szczególnie istotna również ze względu na konieczność wymiany informacji między administracjami podatkowymi państw członkowskich UE” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Zdaniem resortu finansów przepisy dotyczące wykreślenia z urzędu z rejestru podatników VAT nie stoją w sprzeczności z celami prawa wspólnotowego i w żaden sposób nie mogą być postrzegane jako niebezpieczeństwo dla obrotu prawnego i gospodarczego.