Zasada jest taka, że od wszystkich nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia firmy przedsiębiorca płaci podatek od nieruchomości, i to według najwyższych stawek.

W myśl ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami.

Na zawieszenie działalności gospodarczej może się zdecydować przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Nie może w okresie zawieszenia osiągać bieżących dochodów. Może natomiast m.in. przyjmować należności czy zbywać własne środki trwałe. Ustawodawca nie określił jednak, co się dzieje z podatkiem od nieruchomości – czy przedsiębiorca może opłacać go według niższych stawek?

Okazuje się, że nie. [b]Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z 1 grudnia 2008 r. (PL/LS/833/111/SA/08/376)[/b]. Z ustawy wynika, że posiadanie przez przedsiębiorcę budynku, budowli czy gruntu powoduje objęcie ich wyższą stawką podatku od nieruchomości. [b]W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie przestaje posiadać określonych nieruchomości.[/b]

We wspomnianym piśmie ministerstwa czytamy: „w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej brak jest uzasadnienia dla zastosowania – dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę – stawek przewidzianych dla gruntów i budynków pozostałych. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest natomiast przesłanką zastosowania niższych stawek podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem objęte były stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej”.