W myśl art. 31a ust. 1 ustawy o VAT kwoty faktur wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote dla celów tego podatku według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, (z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, które jednak w tym wypadku nie mają zastosowania).

Z pytania wynika, że kontrahent unijny świadczył usługę transportową. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a obowiązek podatkowy z tytułu wykonania takiej usługi powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi.

W związku z tym, w celu ustalenia kursu właściwego dla wystawienia faktury wewnętrznej,

w pierwszej kolejności należy ustalić dzień powstania obowiązku podatkowego, a następnie zastosować średni kurs z dnia poprzedzającego.

W zakresie podatku dochodowego, w zależności od formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, zastosowanie znajdzie odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy o CIT lub art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, które mówią, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Dzień ten został określony przez ustawodawcę jako dzień, na który koszt został ujęty w księgach rachunkowych lub księdze przychodów i rozchodów na podstawie otrzymanych dokumentów (art. 15 ust. 4e ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 4 ustawy o PIT).

Biorąc to pod uwagę oraz ze względu na sposób ujęcia faktury przedstawiony w pytaniu, do przeliczenia faktury od kontrahenta należy zastosować kurs z 30 czerwca 2009 r. Prawidłowość takiego postępowania potwierdzają również organy podatkowe, np. [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 lipca 2008 r. (IBPB3/423-309/08/MS/KAN-3978/04/08)[/b].

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że data potrącenia kosztów bezpośrednich, określona w art. 15 ust. 4 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 5 ustawy o PIT, nie jest tożsama z datą poniesienia kosztu, a tym samym nie ma wpływu na ustalenie kursu do przeliczenia faktur wyrażonych w walutach obcych.

[i]—Ewa Rodziewicz, współpracowniczka Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]