Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a gdy ma stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi, to miejsce. W razie braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejscem opodatkowania jest miejsce stałego zamieszkania usługodawcy.

[srodtytul]Usługa świadczona w Polsce...[/srodtytul]

Nie ma ona jednak zastosowania do usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu. Na podstawie art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, gdy usługi te są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w razie braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zatem miejscem opodatkowania usług leasingu, których przedmiotem są rzeczy ruchome, będzie państwo leasingobiorcy. Przykładowo usługa leasingu maszyn świadczona przez leasingodawcę np. z Holandii dla spółki w Polsce powinna być opodatkowana w Polsce. Zasada ta nie dotyczy leasingu środków transportu, opodatkowanego w państwie leasingodawcy (zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT).

[srodtytul]...i podatek w Polsce[/srodtytul]

Usługę leasingu z zagranicy należy w Polsce rozliczyć jako import usług (z wyjątkiem gdy przedmiotem leasingu są środki transportu). Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są bowiem również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Obowiązek podatkowy powstaje tu na takich samych zasadach jak przy świadczeniu tych usług w Polsce (art. 19 ust. 19 ustawy o VAT), z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT). Podstawą opodatkowania jest w tym wypadku kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić (art. 29 ust. 17 ustawy o VAT).

[ramka][b]Przykład[/b]

31 maja 2009 r. spółka otrzymała od leasingodawcy z Włoch fakturę dotyczącą raty leasingowej (czynszu) z tytułu leasingu maszyny za maj 2009 r. Termin płatności upłynął 14 czerwca. Spółka zapłaciła należność 11 czerwca. Zatem obowiązek podatkowy powstał 11 czerwca (zapłata nastąpiła przed terminem płatności). Na podstawie faktury wewnętrznej spółka powinna rozliczyć import usługi leasingu w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli spółka rozlicza się za okresy miesięczne, to powinna rozliczyć import usług z tego tytułu w deklaracji za czerwiec 2009 r. Jeśli maszyna będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych, kwota podatku należnego stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT).[/ramka]