[b]Wyrok Wojewódzkigo Sądu Administracyjnego w Kielcach z 4 września 2008 r. (I SA/Ke 168/08)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Organ podatkowy I instancji ustalił podatek od nieruchomości na 2008 r. Podstawę wymiaru podatku stanowiły dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Organ wskazał, że nieruchomość podlega opodatkowaniu w odrębnej decyzji podatkowej na nazwiska wszystkich współwłaścicieli, których ustalone zobowiązanie obciąża solidarnie. Odwołanie do organu II instancji nie przyniosło skutku. Jeden z podatników złożył więc skargę do sądu, wnosząc o uchylenie decyzji. Twierdził, że nie posiada dokumentów, z których wynikałoby, że jest właścicielem nieruchomości, którą otrzymał jako spadek.

[wyimek]Podatnik kwestionujący prawidłowość danych zawartych w ewidencji gruntów powinien wszcząć procedurę ich zmiany w organie prowadzącym ewidencję (starosta)[/wyimek]

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Zdaniem WSA skarga jest zasadna. Organy podatkowe ustaliły, kto jest właścicielem na podstawie danych wynikających z wypisu z ewidencji gruntów. Prawidłowo zatem uznały, że zobowiązanie w podatku od nieruchomości ciąży na osobach fizycznych będących współwłaścicielami nieruchomości.

[b]Skoro zatem odpowiedzialność jest solidarna, to organ miał obowiązek, jeśli nie wydał jednej decyzji na nazwiska wszystkich współwłaścicieli, zaznaczyć przy nazwisku adresata decyzji, że odpowiada on solidarnie ze wszystkimi innymi współwłaścicielami.[/b]

Brak takiego zapisu w rozstrzygnięciu decyzji powoduje, że egzekucja na wypadek nieuiszczenia podatku może być skierowana w całości zobowiązania do wszystkich współwłaścicieli, co oczywiście doprowadziłoby do naruszenia prawa. Odpowiedzialność solidarna oznacza bowiem, że organ podatkowy (wierzyciel) może żądać całości lub części świadczenia (uiszczenia należnego podatku) od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Przy czym aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.