To wnioski z [b]wyroku WSA w Krakowie z 28 listopada 2008 r. (I SA/Kr 1213/08)[/b].

Spółka złożyła deklarację na podatek od nieruchomości za 2007 r. Następnie skorygowała wcześniejsze deklaracje, wyjaśniając, że zawyżyła kwotę podatku, gdyż omyłkowo ujęła linie kabli telekomunikacyjnych jako budowlę.

Urząd uznał korektę za niezasadną i wydał decyzję określającą kwotę podatku od nieruchomości w pierwotnie zadeklarowanej przez spółkę wysokości. Spółka odwołała się od tej decyzji, wskazując, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych budowlę stanowi jedynie sam kanał telekomunikacyjny. Organ odwoławczy utrzymał jednak w mocy decyzję, wskazując, że kanał wraz z kablem wspólnie tworzą budowlę w postaci tzw. sieci technicznej. W uzasadnieniu SKO wskazało, że z definicji zawartej w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że jako budowlę traktuje się także urządzenia budowlane związane z obiektem budowlanym, które zapewniają możliwość korzystania z obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. W opinii SKO takimi właśnie urządzeniami są kable telekomunikacyjne.

WSA oddalił skargę. Sąd uznał, że ponieważ przepisy prawa budowlanego traktują budynek wraz z urządzeniami i instalacjami technicznymi jako całość, to tak samo należy uznać, że całość budowli tworzy kanał telekomunikacyjny wraz z kablem. Z tych względów sąd stwierdził, że nie można przy ustalaniu wartości podatku od nieruchomości wyłączyć kabla z podstawy opodatkowania kanału telekomunikacyjnego, ponieważ zgodnie z art. 3 pkt 1[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262] prawa budowlanego[/link] tworzą razem całość użytkowo-techniczną, a więc budowlę.

[ramka][b]Komentuje Kamil Mielus,konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Krakowie)[/b]

Wyrok krakowskiego sądu prezentuje niekorzystne dla przedsiębiorców stanowisko w kwestii obciążenia kabli telekomunikacyjnych podatkiem od nieruchomości (podobnie postanowił [b]WSA w Poznaniu w wyroku z 28 sierpnia 2008 r., I SA/Po 730/08)[/b]. Orzeczenie to jest szczególnie ważne dla operatorów sieci kablowych oraz dla firm telekomunikacyjnych, dla których kwota podatku od nieruchomości urasta często do ogromnych sum.

Zdaniem sądu opodatkowana powinna być zarówno kanalizacja teletechniczna (jako obiekt budowlany), jak i kable położone wewnątrz takiej kanalizacji (jako urządzenie budowlane). Natomiast zdaniem wielu podatników kable nie powinny być obciążane podatkiem od nieruchomości. Charakter kabli telekomunikacyjnych, położonych wewnątrz kanału, jest bowiem zbliżony do urządzeń posadowionych na fundamentach, które co do zasady nie podlegają opodatkowaniu. Przedmiotem opodatkowania jest bowiem wyłącznie część budowlana (fundament).

Ponadto należy wskazać, że umieszczenie kabli w kanalizacji teletechnicznej nie jest czynnością wymagającą uzyskania pozwolenia na budowę. Podobny pogląd zdają się potwierdzać również wyjaśnienia przepisów prawa budowlanego, wydawane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. [/ramka]

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]