Jest to import usług, ale wyłącznie w zakresie transportu odbytego na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowana jest m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W przypadku usług transportowych przyjmuje się co do zasady, że miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT). W art. 28 ustawy o VAT przewidziano wyjątki od tej zasady, nie mają jednak w tej sprawie zastosowania.

Zatem za transport wykonany na terytorium RP należy uznać jedynie te usługi, które faktycznie zostały wykonane w Polsce. Jedynie one będą stanowiły import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 i art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Polski podatnik powinien w tym zakresie je opodatkować, wystawiając fakturę wewnętrzną (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT).

Warto zwrócić uwagę, że te zasady rozliczania nie mają zastosowania do usług transportu lotniczego i morskiego. Jak wynika z § 4b rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Zatem usługobiorca usług transportu wykonywanego drogą lotniczą lub morską cały transport powinien opodatkować na terytorium Polski, jako import usług.

Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska