Usługi zafakturowane w maju powinny być opodatkowane 7-proc. stawką. Decyduje o tym moment powstania obowiązku podatkowego. Przypomnijmy, że jest to – zgodnie z art. 4 ordynacji podatkowej – nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w ustawach podatkowych. Zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego w analizowanym przypadku będzie wystawienie faktury VAT.
Jak wynika z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jednakże w przypadku gdy dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4).
Ponieważ więc wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje w chwili jej wystawienia. Gdyby faktura została wystawiona później niż w siódmym dniu od wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstałby właśnie w tym siódmym dniu. Przykładowo gdy wykonanie usługi nastąpiłoby 23 kwietnia, a faktura zostałaby wystawiona 2 maja, obowiązek podatkowy powstałby 30 kwietnia. W takiej sytuacji usługi byłyby opodatkowane 3-proc. stawką. Przypuszczam jednak, że faktura z maja została wystawiona w terminie wynikającym z przepisów, tj. nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi (§ 13 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r., DzU nr 95, poz. 798 ze zm.).
Zatem obowiązek podatkowy powstał w maju.
Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska