Jeśli pracodawca nie może ustalić, który zatrudniony i w jakim zakresie korzysta z bezpłatnego dojazdu, to nie podlega on opodatkowaniu – wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 listopada 2007 r. (nr ILPB2/415-92/07-2/PW).
Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który nie może znaleźć pracowników w pobliżu swojego zakładu. Zamierza więc sfinansować dojazdy osób z innych miejscowości. W tym celu chce podpisać umowę z firmą zewnętrzną, która określonymi trasami i we wskazanych godzinach będzie dowozić pracowników. Prawo do skorzystania z transportu będą miały osoby zatrudnione – zostaną im wręczone indywidualne przepustki. Nie da się jednak ustalić, kto i w jakim zakresie korzysta z bezpłatnych dojazdów. Wątpliwości podatnika związane są z art. 12 ustawy i PIT. Stanowi on, że za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania.
Izba skarbowa zgodziła się jednak, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu przychód u pracowników nie powstanie. Są nim bowiem tylko te świadczenia, w których wartość można przypisać do konkretnego pracownika.