Wydzierżawiłem spółce z o.o. grunt, na którym postawiła tablice reklamowe. Umieściła je na wylanych fundamentach, do których są na trwałe przytwierdzone. Kto powinien zapłacić od nich podatek? Organ podatkowy żąda zapłaty ode mnie.

Podatkowi od nieruchomości podlegają budynki oraz budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tablice reklamowe wydają się spełniać definicję budowli. Jest nią obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane związane z obiektem, które zapewnia możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Prawo budowlane mówi, że budowlą są m.in. wolno stojące, trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe.

Tablica reklamowa, będąca budowlą w rozumieniu prawa budowlanego, jest opodatkowana podatkiem od nieruchomości, o ile jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie ma przy tym znaczenia, kto prowadzi działalność: czy właściciel gruntu, czy ten, kto budowlę na gruncie umieścił.

Ponieważ do części składowych gruntu należą budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, a reklamy są umieszczane na fundamentach i są trwale związane z gruntem, nie mogą być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Skoro zatem na dzierżawionym gruncie wzniesiono tablice reklamowe, które są z nim trwale związane, to jako część składowa gruntu stały się one własnością tego, kto jest właścicielem gruntu. A to oznacza, że właściciel gruntu będzie zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości od tablic reklamowych znajdujących się na jego gruncie, mimo że formalnie należą one do kogoś innego (w tym wypadku do spółki). Podatek zapłaci również od wydzierżawionego gruntu, i to według stawek przewidzianych dla działalności gospodarczej.