Świadczymy usługi ściągania długów. W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy – czy z chwilą podpisania umowy, czy odzyskania długu?

Usługi windykacji (ściągania długów) są opodatkowane 22-proc. stawką VAT. Czynności te – chociaż należą do tzw. usług finansowych – nie są zwolnione z opodatkowania. Wynika to wyraźnie z zastrzeżenia zawartego w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Adam Bartosiewicz Ustawa o VAT nie zawiera żadnych szczególnych regulacji odnoszących się do momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług ściągania długów i faktoringu. W związku z tym zastosowanie ma zasada ogólna. Zgodnie z nią obowiązek podatkowy powstawałby z chwilą wykonania usługi. Ściąganie długów (windykacja) jest jednak umową szczególną, określenie momentu wykonania usługi może więc sprawiać trudności. Wydaje się, że należy posiłkować się tutaj ogólnymi zasadami wynikającymi z prawa cywilnego.

Ściąganie długów (windykacja) jest tzw. umową rezultatu, a nie umową starannego działania. Takie przynajmniej oferty są składane przez firmy windykacyjne (jak wynika choćby z przeglądu witryn internetowych należących do firm oferujących tego rodzaju usługi).Taka umowa jest wykonana z chwilą osiągnięcia umówionego rezultatu, czyli – w tym wypadku – ściągnięcia długu. Dopóki dług nie zostanie ściągnięty, dopóty umowa nie jestzrealizowana. Do tego czasu nie jest zatem również wykonana usługa. W związku z tym uznać trzeba, że obowiązek podatkowy w takich usługach powstanie dopiero z chwilą odzyskania długu (a nie już w momencie podpisania umowy). Dopiero bowiem z chwilą osiągnięcia umówionego rezultatu usługa jest wykonana.