- Jaką stawkę VAT zastosować do robót budowlano-montażowych polegających na wybudowaniu domu o charakterze rekreacyjnym, całorocznego? Chodzi o dom na działce rekreacyjnej na Mazurach, inwestorem jest osoba fizyczna. Czy można tu przyjąć 7proc. stawkę właściwą dla budynków mieszkalnych? - pyta czytelnik DF.

Preferencyjna obniżona do 7 proc. stawka VAT ma zastosowanie do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Tak wynika z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT. Art. 146 ust. 2 precyzuje, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Definicję ustawową obiektów budownictwa mieszkaniowego znajdziemy z kolei w art. 2 ust. 12 ustawy o VAT. Są to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w grupach:

> 111 budynki mieszkalne jednorodzinne,

> 112 budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

> 113 budynki zbiorowego zamieszkania (wyłącznie: budynki

Kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej).

Jak zaklasyfikować budynek, o który pyta czytelnik? Według PKOBw grupie 111, w klasie 1110 mieszczą się samodzielne budynki, takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.

Zdaniem Marty Szafarowskiej, doradcy podatkowego w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, nie powinno być wątpliwości, że dom rekreacyjny, o którym mowa w pytaniu czytelnika, należy do kategorii budynków mieszkalnych. Może więc być opodatkowany preferencyjną 7-proc. stawką VAT.

Ale trzeba zwrócić uwagę, że według interpretacji organów podatkowych stawka ta nie jest właściwa dla wszystkich budynków mieszkalnych, a tylko dla obiektów będących budynkami "stałego zamieszkania" (zgodnie z art. 2 ust. 12 ustawy o VAT).

Jak czytamy w piśmie Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany z 16 stycznia 2006 r. (1432/PP/P/44017/14a/06/KC) dotyczącym domku letniskowego: "Z uwagi na fakt, iż mamy do czynienia z budynkiem sezonowego zamieszkania, mimo iż posiada on klasyfikację PKOB 111, sprzedaż robót budowlanych /domu/ podlega opodatkowaniu 22-proc. stawką podatku od towarów i usług".

Z pytania wynika jednak, że wznoszony obiekt ma mieć charakter całoroczny. Nie powinno być więc przeszkód do przyjęcia 7-proc. stawki VAT do usług budowlano-montażowych, o które pyta czytelnik. Niemniej obowiązuje ona jeszcze tylko kilka miesięcy - do końca 2007 r. Przepisy przedłużające jej zastosowanie do niektórych obiektów budownictwa mieszkaniowego i związanych z nimi prac budowlanych nie zostały jeszcze uchwalone, trudno więc powiedzieć, jaki ostatecznie będzie zakres jej stosowania.