We wniosku o pisemną interpretację prawa podatkowego spółka pytała o stawkę VAT dla wydawanych przez nią książek wraz z załącznikami w postaci zabawki i bajki na płycie CD. Jej zdaniem preferencyjna zerowa stawka VAT przewidziana dla dostawy książek powinna mieć również zastosowanie do drugiego produktu. Zestaw ten, poprzez funkcjonalny związek obu elementów, stanowi jednolity produkt, który powinien podlegać łącznemu opodatkowaniu jedną stawką podatkową.
Organy podatkowe nie zgodziły się z tym stanowiskiem, uznając, że oba produkty należy opodatkować odrębną stawką VAT, mimo że chodzi o jedną dostawę towarów. Stwierdziły również, że ustawodawca przewidział preferencyjną stawkę VAT dla książek produkowanych tylko metodami poligraficznymi.
Sąd uchylił ich decyzje. Uznał bowiem, że z zerowej stawki VAT mogą korzystać również książki wydawane w formie innej niż drukowana, o ile dają się zakwalifikować we właściwym grupowaniu PKWiU. Zgodził się natomiast ze stanowiskiem organów, że nie ma w tym wypadku uzasadnienia dla łącznego opodatkowania towarów w zestawie. Przepisy VI dyrektywy, podobnie jak prawo krajowe, nie zabraniają odrębnego opodatkowania dwóch produktów będących przedmiotem jednej transakcji, jeśli do jednego z nich stosuje się preferencyjną stawkę VAT.
Sąd wskazał, że skoro przepisy podatkowe (tj. polska ustawa o VAT, jak również VI dyrektywa) nie zabraniają odrębnego opodatkowania dwóch produktów będących przedmiotem jednej transakcji, to w razie dostawy towarów opodatkowanych różnymi stawkami zasadne jest ich rozdzielenie dla celów podatkowych.
Jednocześnie zgodził się z prezentowanym przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wielu wyrokach stanowiskiem (zob. np. orzeczenie C 41/0-4), że możliwe jest jednolite traktowanie transakcji o charakterze złożonym, np. gdzie występują elementy sprzedaży towarów i świadczenia usług.
Lecz w razie dostawy dwóch towarów (w tym wypadku książek wraz z załącznikiem) nieprawidłowe jest potraktowanie jej jako jednej transakcji i tym samym zastosowanie do całości preferencyjnej zerowej stawki VAT.
Sąd nie wskazał jednak precyzyjnie, w jakich przypadkach nieprawidłowe jest jednolite traktowanie transakcji. Stwierdził jedynie, że w rozważanej sprawie, z uwagi na brak "więzi towarów", dostawa książek wraz z załącznikami nie może być traktowana jako jedna transakcja. Nie określił jednak, co decyduje o takiej specyficznej więzi towarów, że ich dostawę można opodatkować jako jedną transakcję.
Jednocześnie sąd zwrócił uwagę na to, że z preferencyjnej stawki VAT korzystać mogą również książki w formie innej niż drukowane (w tym wypadku w formie elektronicznej). Decyduje o tym ich klasyfikacja statystyczna - jeśli produkty wydawane w formie elektronicznej mieszczą się w tym grupowaniu PKWiU, dla którego przewidziana jest preferencyjna stawka podatku, to stawka ta ma do nich zastosowanie.