Raportowanie transgranicznych schematów podatkowych: naprawianie błędów państwa nie pomaga w walce o płynność

Nakładanie w czasie kryzysu obowiązku powtórnego informowania o schematach podatkowych nie buduje zaufania do państwa. Księgowi mają inne zmartwienia.

Publikacja: 04.06.2020 07:18

Raportowanie transgranicznych schematów podatkowych: naprawianie błędów państwa nie pomaga w walce o płynność

Foto: Adobe Stock

Jeżeli przekazana do Senatu ustawa zostanie przyjęta w obecnym brzmieniu, podatnicy i ich doradcy będą wkrótce zmuszeni do ponownego raportowania transgranicznych schematów podatkowych (MDR). Gdy występują jako tzw. promotorzy, będą na to mieli tylko miesiąc: od 1 do 31 lipca.

Ministerstwo Finansów tłumaczy ten obowiązek opublikowaniem przez Komisję Europejską tzw. unijnej schemy, czyli formatu przesyłania danych, który okazał się niekompatybilny z polskim formatem. Trzeba jednak przypomnieć, że w Polsce obowiązek raportowania schematów podatkowych pojawił się na rok przed wyznaczonym przez UE terminem, a wymogi dotyczące raportowania też opracowano w naszym kraju, nie czekając na wprowadzenie standardów europejskich. Pomijając już zasadność tego pośpiechu, trzeba zauważyć, że w rezultacie na podmioty zobowiązane do ujawniania schematów został nałożony dodatkowy obowiązek przekazania organom podatkowym informacji, które i tak już raz fiskusowi przekazały.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama