Koronawirus: mały podatnik może zrezygnować z uproszczonych zaliczek

Począwszy od zaliczek za marzec wolno wrócić do PIT i CIT płaconego od rzeczywistego dochodu. Dziś jest ostatni dzień na podjęcie tej decyzji.

Publikacja: 19.04.2020 09:14

Koronawirus: mały podatnik może zrezygnować z uproszczonych zaliczek

Foto: Adobe Stock

Podatnicy są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od rzeczywistego dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (zob. więcej: art. 44 ust. 1 pkt 1, ust. 2–6ab ustawy o PIT i art. 25 ust. 1–5d ustawy o CIT). Na warunkach określonych w art. 44 ust. 6b–6i ustawy o PIT i art. 25 ust. 6–10 ustawy o CIT, podatnicy mogą jednak wpłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu PIT-36/PIT-36L albo CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu nie wykazali podatku należnego, to mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, to nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. O wyborze formy wpłacania zaliczek według zasad uproszczonych, podatnicy informują w zeznaniu PIT-36/PIT-36L albo CIT-8, składanym za rok podatkowy, w którym wpłacali zaliczki w uproszczonej formie. Możliwość wpłacania uproszczonych zaliczek nie dotyczy podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama