Podstawa naliczania amortyzacji może się zwiększyć o ulepszenia

Gdy rozbudowa, rekonstrukcja lub modernizacja środka trwałego miała miejsce w drugim lub kolejnym roku amortyzacji degresywnej, podstawę naliczania amortyzacji należy zwiększyć o te wydatki dopiero z początkiem kolejnego roku.

Publikacja: 25.02.2019 02:00

Podstawa naliczania amortyzacji może się zwiększyć o ulepszenia

Foto: Fotolia

Podstawową metodą amortyzacji jest metoda liniowa uregulowana w art. 16i ust. 1 ustawy o CIT i art. 22i ust. 1 ustawy o PIT. Podatnik ma jednak do wyboru inne metody amortyzacji, za pomocą których możliwe jest szybsze zamortyzowanie środków trwałych. Jedną z nich jest metoda degresywna, nazywana też degresywno-liniową. Regulują ją art. 16k ust. 1–3 ustawy o CIT i art. 22k ust. 1–3 ustawy o PIT. O tym, czy ją zastosować, podatnik musi samodzielnie zdecydować przed rozpoczęciem amortyzacji danego środka trwałego (zob. art. 16h ust. 2 ustawy o CIT i art. 22h ust. 2 ustawy o PIT). Degresywna metoda amortyzacji pozwala na szybsze odpisanie w koszty wartości środków trwałych w pierwszych latach jej stosowania. Jednak w przypadku niektórych składników majątku, np. samochodów osobowych, w ogóle nie wchodzi w grę.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm