Aktualizacja: 25.07.2018 06:50 Publikacja: 25.07.2018 06:50
Foto: 123RF
Czytaj także: Świadczenia pracownicze to nie tylko odzież i napoje
Świadczenia socjalne, służące zaspakajaniu określonych potrzeb pracowników i ich rodzin, mogą wynikać zarówno z kodeksu pracy (mają wówczas charakter fakultatywny, uzależniony od posiadanych przez pracodawcę możliwości i warunków, a zasady ich przyznawania wyznaczają wewnętrzne regulaminy firmowe), jak i ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (cechuje je wtedy obligatoryjny charakter). W tym drugim przypadku, na pracodawcach – zatrudniających według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – ciąży formalny obowiązek tworzenia zakładowych funduszy świadczeń socjalnych (zfśs). Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć ww. fundusz (na zasadzie dobrowolności) lub też alternatywnie – wypłacać świadczenie urlopowe. Z tym, że jeżeli liczba pracowników wynosi co najmniej 20 i mniej niż 50 w przeliczeniu na pełne etaty, fundusz tworzony jest na wniosek zakładowej organizacji związkowej (art. 3 ust. 1c i 3 ustawy o zfśs). Pracodawcy zobligowani do tworzenia zfśs mogą tego obowiązku uniknąć poprzez zamieszczenie odpowiednich zapisów o nietworzeniu przedmiotowego funduszu w zawartym ze związkami zawodowymi układzie zbiorowym pracy lub – w razie braku objęcia pracowników układem zbiorowym pracy – regulaminie wynagradzania. Jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie nietworzenia funduszu wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Rozporządzenie ministra finansów nakazuje samorządom obliczanie prewspółczynnika według określonych wzorów. Co jednak w przypadku gdy zastosowanie wzoru daje wynik równy lub przekraczający 100 proc.? Czy gmina może w takiej sytuacji odliczyć pełną kwotę VAT?
W przypadku zamiany nieruchomości z dopłatą różnicy w pieniądzu obie strony muszą udokumentować dokonaną dostawę fakturami.
Przeniesienie mieszkań z działalności gospodarczej do najmu prywatnego nie jest dostawą towarów opodatkowaną VAT. W związku ze zmianą przeznaczenia lokali podatnik będzie zobowiązany dokonać korekty incydentalnej.
Jeśli udostępniony firmie kapitał został przeznaczony na potrzeby działalności gospodarczej, to odsetki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Muszą jednak być zapłacone, a nie tylko naliczone.
• Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd • Czy jest składka zdrowotna przy sprzedaży wyposażenia firmy? Ministerstwo Zdrowia odpowiada • Czy odstępne od przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczy używanych podlega VAT? Wyrok NSA • Czy wydatki na kurs nurkowania obniżą firmowy podatek? • Czy prawnik wrzuci w koszty wydatki na bloga dla myśliwych? • Co z ZUS-em od zleceń? Rząd zdecydował • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Opłaty pobieranie przez bank od klientów za przekazanie pisemnych wyjaśnień dotyczących dokonanej oceny zdolności kredytowej nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
Przedsiębiorca rozliczy w kosztach uzyskania przychodów wydatki na zdobycie nowych umiejętności, dzięki którym może poszerzyć zakres działalności i pozyskać kolejnych klientów.
Odstępne za rezygnację z realizacji przedwstępnej umowy sprzedaży używanych rzeczy nie jest usługą opodatkowaną VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas