Dostawy ciągłe towarów a VAT: organy uznają uproszczenie rozliczeń za niezgodne z przepisami

Zdaniem fiskusa, obowiązek podatkowy dla stałych dostaw towarów w umownie ustalonych z kontrahentem okresach rozliczeniowych powstaje dla każdej odrębnej transakcji. Inne stanowisko prezentują zasadniczo sądy administracyjne.

Publikacja: 11.04.2018 05:40

Dostawy ciągłe towarów a VAT: organy uznają uproszczenie rozliczeń za niezgodne z przepisami

Foto: 123RF

Zagadnienie dostaw ciągłych towarów oraz związanych z nimi obowiązków wynikających z przepisów ustawy o VAT zostało poruszone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 lutego 2018 r. (0112-KDIL1-3.4012.609.2017.3.PR).

We wniosku o wydanie interpretacji podatnik, będący spółką dostarczającą określone prefabrykaty dla branży motoryzacyjnej wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dostarcza towary stałym kontrahentom, dokonującym zamówień kilka razy w miesiącu. Dotąd spółka rozliczała każdą z dostaw indywidualnie, co wiązało się z wystawianiem odrębnej faktury dla każdej dostawy oraz – w przypadkach rozliczeń z w walucie obcej – każdorazowym przeliczeniu podstawy opodatkowania na złote zgodnie z obowiązującymi zasadami, a więc z zastosowaniem średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień dostawy towarów. Dla uproszczenia systemu rozliczeń jeden z kontrahentów spółki zwrócił się z prośbą o zmianę dotychczasowej umowy i ustalenie okresów rozliczeniowych, po upływie których byłaby wystawiana tylko jedna faktura za wszystkie dostawy zrealizowane w danym okresie. Spółka zwróciła się z pytaniem, czy zaproponowane rozwiązanie byłoby prawidłowe.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Podatki
Zbycie ruchomości w związku z leasingiem zwrotnym podlega VAT. Wyrok NSA
Podatki
Są nowe pomysły zespołu Rafała Brzoski na problemy polskich firm z fiskusem
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Czy owoce i warzywa można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń