Aktualizacja: 18.03.2025 10:40 Publikacja: 08.05.2024 12:00
Najem instytucjonalny, choć niewielki pod względem udziałów w rynku, ma istotną rolę w kształtowaniu wysokich standardów
Foto: Adobe Stock
Przy okazji dyskusji o REIT-ach ponownie pojawia się wątek ryzyka, jakie inwestorzy instytucjonalni niosą indywidualnym właścicielom mieszkań na wynajem. Najem instytucjonalny to jednak kropla w morzu rynku, na razie może on bardziej wpływać na jakość usług.
Wieści o wznowieniu prac nad wprowadzeniem do polskich przepisów REIT-ów – czyli spółek inwestujących w przynoszące dochód nieruchomości, aby płacić dywidendy akcjonariuszom – wywołują dużo emocji, szczególnie w kontekście rynku mieszkaniowego. Monopolizacja rynku najmu, wyrugowanie prywatnych właścicieli lokali na wynajem, a z drugiej strony zabieranie z rynku mieszkań, które mogliby kupić Kowalscy, zatem wzrost czynszów i cen – to część formułowanych obaw i zarzutów, które wcześniej kierowane były w stronę inwestorów PRS (Private Rented Sector, instytucjonalny najem mieszkań).
Sztuka naiwna może być dobrym tematem dla kolekcjonerów. Zarówno tych, którzy łączą ją ze sztuką współczesną, jak i tych sytuujących ją w nurcie sztuki ludowej.
„Nadzwyczajne zyski”, którymi kusili inwestorów zarządzający nadal pozostają raczej w sferze nadziei
Nawet jeżeli śnieg w Tatrach nie dopisuje, górale mogą wkrótce odkryć nową żyłę złota: lokalną sztukę, która przeszło sto lat temu obrosła legendą, a miesiąc temu – biła rekordy na aukcji w DESA Unicum.
Rynek najmu mieszkań popularnych działa na zwolnionych obrotach. Może zamiast w zwykłe mieszkanie zainwestować w lokal z wyższej półki albo luksusowy apartament? Zamiast tańszego mieszkania na obrzeżach wybrać nieruchomość w centrum miasta?
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W tym roku inwestorzy polujący na atrakcyjne dywidendy w spółkach z warszawskiej giełdy mogą zacierać ręce. Nadchodzący sezon zapowiada się nie mniej udany niż poprzedni.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przedsiębiorcy kupujący zdewastowane mieszkania, remontujący je i dający im drugie życie, wypełniają ważną, choć niewielką niszę rynkową. I zdecydowanie nie zasługują na hejt, który ich spotyka.
Przepisy zobowiązujące deweloperów do podawania cen mieszkań w internecie trzeba doprecyzować, tak, by żadna firma ich nie ominęła – podkreśla branża. I idzie krok dalej, mówiąc o wprowadzeniu obowiązku prezentowania w sieci prospektu informacyjnego.
Dom Development z rekordową sprzedażą mieszkań, przekazaniami i zyskiem. W tym roku deweloper liczy na jeszcze więcej.
Właściciele mieszkań na wynajem muszą spuścić z tonu. Lokali nie brakuje, chętnych na przepłacanie nie ma. Ale też nie ma co liczyć na superniskie stawki.
Luksusowe mieszkania przy ulicy Zajączkowskiej na warszawskim Mokotowie wybuduje BPI Real Estate Poland. Lokale mają być gotowe pod koniec przyszłego roku.
- Pomorska Kolej Metropolitalna w swoim pierwszym etapie, na zachodzie aglomeracji gdańskiej, okazała się sukcesem. Teraz przystępujemy do prac nad jej kolejnym etapem, czyli południową częścią aglomeracji. To z jednej strony konieczność, jaką jest udrożnienie komunikacji w tej części regionu, z drugiej – wielka zachęta inwestycyjna dla naszych partnerów – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Gmina Pruszcz Gdański to partner inwestycyjny dla Trójmiasta, ze stolicą województwa, Gdańskiem, na czele. Mamy poważne inwestycje logistyczne, przemysłowe i sądzę, że wkrótce ogłosimy znaczące przedsięwzięcia w sektor wysokich technologii, Nie zapominamy przy tym o mieszkańcach – proponujemy im jak najwyższy standard życia – mówi Weronika Chmielowiec, wójt gminy Pruszcz Gdański.
Bank Światowy już kilka lat temu przeprowadził dla nas analizy, jakiego rodzaju inwestycje mogą być priorytetem dla Pomorza. To nowoczesne technologie, półprzewodniki. Okazało się, że ten kierunek budzi zainteresowanie, co widać także dzisiaj, tutaj, w Cannes – mówi Piotr Ciechowicz, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas