Aktualizacja: 22.06.2025 13:05 Publikacja: 08.05.2024 12:00
Najem instytucjonalny, choć niewielki pod względem udziałów w rynku, ma istotną rolę w kształtowaniu wysokich standardów
Foto: Adobe Stock
Przy okazji dyskusji o REIT-ach ponownie pojawia się wątek ryzyka, jakie inwestorzy instytucjonalni niosą indywidualnym właścicielom mieszkań na wynajem. Najem instytucjonalny to jednak kropla w morzu rynku, na razie może on bardziej wpływać na jakość usług.
Wieści o wznowieniu prac nad wprowadzeniem do polskich przepisów REIT-ów – czyli spółek inwestujących w przynoszące dochód nieruchomości, aby płacić dywidendy akcjonariuszom – wywołują dużo emocji, szczególnie w kontekście rynku mieszkaniowego. Monopolizacja rynku najmu, wyrugowanie prywatnych właścicieli lokali na wynajem, a z drugiej strony zabieranie z rynku mieszkań, które mogliby kupić Kowalscy, zatem wzrost czynszów i cen – to część formułowanych obaw i zarzutów, które wcześniej kierowane były w stronę inwestorów PRS (Private Rented Sector, instytucjonalny najem mieszkań).
Wiosna i lato sprzyjają poszukiwaniom gruntów budowlanych. - Choć rynek sprzedaży działek nie jest już tak rozgr...
Największe nazwiska są pewną inwestycją, ale mniej znani artyści także tworzyli dzieła warte odkrycia. Artyści É...
Utrzymująca się niestabilność geopolityczna i gospodarcza wspiera notowania żółtego kruszcu.
Po kwietniowym rajdzie w maju polskie papiery skarbowe taniały, ale gorąco jest też np. na rynku amerykańskim. N...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Rok 2025 będzie rekordowy pod względem wypłaconych dywidend przez spółki z GPW. Które będą najbardziej hojne?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas