Aktualizacja: 24.11.2024 21:12 Publikacja: 19.03.2024 14:00
Dr Urszula Miziołkowska, dr Michał Nowakowski
Foto: TV.RP.PL
Urszula Miziołowska, naczelnik wydziału Systemu Płatniczego w Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów i zarazem współautorka projektu ustawy o kryptoaktywach była gościem magazynu „Rzecz o prawie”. Podczas rozmowy stanowczo odrzuciła jako nieuprawnione tezy, iż proponowane przepisy zbytnio ingerują w prawo własności niosąc ryzyko wywłaszczeń oraz są niekonstytucyjne. Takie zarzuty padały w ostatnich dniach z ust ekspertów oceniających projekt. Urszula Miziołowska podkreśliła, iż spodziewała się krytyki czy kontrowersji, bo chodzi o dynamiczny rynek, który dotąd nie podlegał w praktyce żadnym regulacjom. Przypomniała też, że polska ustawa w praktyce powiela dużą część rozwiązań przewidzianych w unijnym rozporządzeniu MiCA dotyczącym kryptoaktywów, które w całości zacznie być stosowane pod koniec tego roku. Ponadto wiele proponowanych w ustawie mechanizmów, m.in. w kwestii blokowania rachunków, jest kopią tych opisanych w innych ustawach, choćby o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. - Nie twierdzę jednak, że nasz projekt jest idealny. Po to są szerokie konsultacje, byśmy mogli wsłuchać się uwagi i każdą z nich przedyskutować. To nie jest zamknięty produkt – zaznaczyła rozmówczyni Ewy Szadkowskiej.
Zagadnienie naruszania dóbr osobistych nie dotyczy tylko osób fizycznych, obiektem hejtu w sieci często padają firmy – podkreśla dr Mateusz Winczura, prawnik z kancelarii KRK i gość magazynu „Rzecz o Prawie”
Jeśli Ameryka nie jest gotowa na to, by prezydentem została kobieta, tym bardziej samorząd nie jest gotowy, by kobieta zajęła fotel prezesa – mówi mec. Ewa Gryc-Zerych, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego, który mówił o kryzysie demograficznym w Polsce i sposobach na jego rozwiązanie.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym “Rzeczpospolitej” był prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, który ocenił poniedziałkowy Marsz Niepodległości.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy w starciu Trump-Harris, powtórzy się scenariusz sprzed ponad dwóch dekad, kiedy o tym kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych miał zdecydować Sąd Najwyższy.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Akt o sztucznej inteligencji to pierwsza próba kompleksowego uregulowania AI na świecie. W jaki sposób unijne przepisy wpłyną na rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w Europie i poza nią?
Podczas Kongresu Local SoMe’24 we Wrocławiu ogłoszeni zostaną 26 listopada laureaci Złotych Lajków. Nagrody są przyznawane corocznie przez Radę Programową Local SoMe oraz Związek Miast Polskich za najlepsze osiągnięcia miast i ich włodarzy w mediach społecznościowych.
Powstanie globalna sieć bezprzewodowa do przesyłania energii. To rewolucja w logistyce i działaniach wojennych.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas