Aktualizacja: 03.01.2025 04:00 Publikacja: 21.08.2024 14:00
Sylwia Rzepka, ekspert Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Foto: tv.rp.pl
Gościem Ewy Szadkowskiej w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” będzie Sylwia Rzepka, ekspert Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. A tematem będzie przyjęty niedawno przez Radę Ministrów projekt nowelizacji wprowadzającej tzw. kasowy PIT. Zakłada, że przedsiębiorcy będą mogli z niego korzystać już w 2025 r. Ci, którzy wybiorą tę formę rozliczenia i nie dostaną pieniędzy od kontrahenta, zapłacą podatek po dwóch latach.
Kasowy PIT nie oznacza więc zwolnienia z podatku, tylko jego odroczenie. W dodatku projekt przewiduje liczne ograniczenia i obwarowania, do których usunięcia nie udało się przekonać resortu finansów podczas konsultacji publicznych. Czy prawo do kasowego PIT będą mieli ci, którzy działają np. w formie spółki cywilnej lub jawnej? Czy limit 250 tys. euro rocznego przychodu, po przekroczeniu którego firma nie skorzysta z nowego rozwiązania, nie jest zbyt niski? Dlaczego kasowy PIT ma być stosowany tylko w transakcjach B2B? I wreszcie, czy ogrom spodziewanej biurokracji i utrudnień nie sprawi, że niewielu przedsiębiorców zdecyduje się na kasowy PIT. O tym wszystkim porozmawiamy z gościem programu.
Polska nie tylko powinna ścigać najpoważniejsze zbrodnie prawa międzynarodowego popełnione poza jej terytorium, w tym w Ukrainie i Białorusi, lecz ma taki obowiązek – mówi w magazynie „Rzecz o prawie” prof. Hanna Kuczyńska z Polskiej Akademii Nauk.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Do działania w samorządzie radców zniechęca brak transparentności wyborów i bariery stawiane zwłaszcza kobietom, które nie chcą pracować na nazwisko dziekana czy prezesa – mówi w magazynie „Prawo dla profesjonalistów” mec. Izabela Konopacka
Współpraca na forum Rady Dialogu Społecznego układa się bardzo źle
Jakie trendy dominowały na rynku usług prawnych w 2024 roku?
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Jeśli chodzi o SLAPPy, świadomość sędziów i umiejętność wykorzystywania dostępnych narzędzi procesowych nie jest wysoka – mówi prof. Marlena Pecyna z UJ, adwokat, gość magazynu „Rzecz o prawie”.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Firma musi zgłosić leasing operacyjny skarbówce, jeśli wybrała go przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić na podatkach. Nie musi, jeśli decydowały aspekty ekonomiczne.
Od nowego roku o 15 proc. poszła w górę w Rosji akcyza na mocne alkohole. Minimalna cena wódki w sprzedaży detalicznej to teraz więcej o blisko 17 proc. Jednak w rosyjskich sklepach próżno szukać alkoholi w minimalnych cenach.
Ministerstwo Finansów w najnowszych interpretacjach ogólnych potwierdza, że tzw. mała klauzula może pozbawić firmę zwolnienia z podatku u źródła, nawet jeśli formalnie spełnia ona wszystkie warunki.
Poznaliśmy wyniki rozliczenia PIT za 2023 rok. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek ten zapłaciło o sześć milionów podatników więcej niż rok wcześniej. Wyższy niż rok wcześniej jest też sam podatek.
Przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT z małymi dochodami zapłacą niższą składkę minimalną. Mogą też wybrać korzystniejszy dla siebie sposób rozliczenia sprzedaży środków trwałych.
Podwyżka kwoty wolnej od PIT czy ograniczenie podatku Belki – tych wyborczych obietnic nie udało się spełnić. Będzie kasowy PIT, ale skomplikowany i z wieloma warunkami – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.
Na przełomie roku przedsiębiorcy mają do wykonania wiele zadań, przede wszystkim księgowych. Jest to także czas na podsumowania i na podjęcie działań, które mogą usprawnić funkcjonowanie firmy.
Zbyt pochopne lub przedwczesne przyjęcie świadomego uczestnictwa w karuzeli VAT może naruszać wizerunek podatnika będącego spółką.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas