Aktualizacja: 15.01.2025 06:43 Publikacja: 10.01.2022 11:16
W II kwartale 2021 r. przeprowadzono przy użyciu kart płatniczych 1,931 mld transakcji.
Foto: Adobe Stock
Wydaje się, że upowszechnienie płatności bezgotówkowych to jedna ze strategii uszczelnienia płatności podatków realizowanej od kilku lat. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez Narodowy Bank Polski na koniec II kwartału 2021 r. na polskim rynku znajdowało się 44,3 mln kart płatniczych (wzrost o 0,4 proc. do poprzedniego kwartału). W II kwartale 2021 r. przeprowadzono przy użyciu kart płatniczych 1,931 mld transakcji. W stosunku do poprzedniego kwartału liczba transakcji zwiększyła się o 17 proc. Porównując do II kwartału sprzed dwóch lat jest to wzrost o 20 proc.
Wiceministrowie rozwoju i finansów przekonują, że na wejściu w życie podatkowej części Polskiego Ładu zyska 530 tys. przedsiębiorców zarabiających do 6480 zł brutto miesięcznie. Co z pozostałymi? Ci zapłacą więcej, ale to już rząd przemilcza.
1 listopada rozpoczął się sezon zimowy - wynika z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, a to szczególnie istotna informacja dla firm, ponieważ w ciągu tych pięciu miesięcy spoczywają na nich dodatkowe obowiązki.
Krajowy System e-faktur ma być rozwiązaniem, z którego korzyści będą czerpać przedsiębiorcy, jak i organy państwowe. Celem wdrożenia usługi e-faktur jest m.in. przyczynienie się do szybkiego wykrywania przestępców podatkowych i zmniejszenia luki VAT.
Od kilku lat wyraźnie widoczna jest tendencja do obniżania limitu płatności gotówkowych, dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami. Przepisy Polskiego Ładu wprowadzają nowe, niższe limity.
Split payment funkcjonuje już od dwóch lat, ale i tak część podatników ma nadal wątpliwości w jaki sposób dokonywać płatności za kilka faktur od jednego kontrahenta.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Można odliczyć VAT od towaru udostępnionego nieodpłatnie podwykonawcy. Warunkami są: ograniczenie udostępnienia do niezbędnego minimum, cenotwórczy charakter nabyć i możliwość zbadania przez fiskusa spełnienia materialnych przesłanek odliczenia.
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Sejm pracuje nad zmianami w ustawach o VAT i akcyzie. Pojawi się ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Rząd wycofuje się z pomysłu integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
Samorząd może odliczać VAT od działalności cmentarza według proporcji udziału liczby pochówków dokonanych w danym roku odpłatnie w całkowitej ich liczbie z danego roku.
Oddając w państwa ręce kolejne wydanie dodatku „Administracja”, szczególnej uwadze chciałbym polecić trzy materiały poświęcone możliwości tworzenia grup podatkowych VAT przez gminy oraz ich spółki komunalne.
Organy podatkowe potwierdzają możliwość tworzenia grup VAT przez jednostki samorządu terytorialnego wraz z ich spółkami komunalnymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas