Ważna interpretacja skarbówki. Chodzi o Polski Ład i odliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, który w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu zapłacili na zapas składkę zdrowotną za cały 2022 rok, może dokonać korekty i odliczyć je od podatku.

Publikacja: 19.04.2024 16:02

Ważna interpretacja skarbówki. Chodzi o Polski Ład i odliczenie składki zdrowotnej

Foto: Adobe Stock

mat

Taki wniosek płynie z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lutego 2024 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.597.2022. 11.AC).

Jak przypomina na łamach „Rzeczpospolitej” Przemysław Wojtasik, Polski Ład wprowadził od 1 stycznia 2022 roku zakaz odliczania składek zdrowotnych od podatku. Przed tą datą można być odliczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru. Wielu przedsiębiorców jeszcze w 2021 r. zapłaciło składkę za grudzień (którą normalnie zapłaciliby dopiero w styczniu). I odliczyli ją od podatku. Byli też tacy, którzy w grudniu 2021 r. zapłacili również składki za 2022 r. aby maksymalnie zwiększyć ulgę. Jednym z nich był doradca podatkowy prowadzący własną firmę, który pod koniec 2021 r. dokonał dwunastu przelewów składki zdrowotnej, już za okres styczeń-grudzień 2022 r. Złożył  dwanaście deklaracji ZUS DRA. W każdej za podstawę wymiaru składki przyjął 10 tys. zł. Przedsiębiorca nie odliczył tych składek w zeznaniu za 2021 rok. Chciał natomiast skorzystać ulgi przez korektę deklaracji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy