Reklama

Będzie więcej kobiet we władzach spółek? Jest projekt ustawy

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowych przepisów, które mają zapewnić 33-proc. parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Od stycznia 2026 r. obowiązek ten obejmie największe spółki z udziałem Skarbu Państwa, a po pół roku pozostałe duże firmy notowane na giełdzie.
Będzie więcej kobiet we władzach spółek? Jest projekt ustawy

Foto: Adobe Stock

Obowiązkowy parytet płci we władzach spółek przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych, o spółkach publicznych oraz wdrożeniu niektórych przepisów UE w ramach równego traktowania. Do wprowadzenia takich zapisów Polskę zobowiązuje unijna dyrektywa  2022/2381 w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych, potocznie nazywana dyrektywą „Women on Boards”. Przewiduje ona, że od lipca 2026 roku w dużych spółkach giełdowych z siedzibą w UE niedoreprezentowana płeć, czyli zazwyczaj kobiety, będzie musiała stanowić co najmniej 40 proc. członków rad nadzorczych lub minimum 33 proc. łącznego składu zarządu i rady nadzorczej.

Ostatnia szansa na dostęp do NYT w rocznej subskrypcji PRO.RP.PL!

Skorzystaj z ostatnich kodów dostępu do The New York Times w ramach rocznej subskrypcji i ciesz się dwoma dostępami do najbardziej zaufanych źródeł informacji z kraju i świata.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Kliknij i poznaj szczegóły.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama